Digitální prostředí je v České republice dle indexu digitální kvality života, který publikovala organizace Surfshark, hodnoceno jako 25. nejlepší ze sledovaných zemí. Česko se v letošním roce posunulo o tři příčky nahoru. Globální studie též dospěla k závěru, že dle bezpečnosti v kybernetickém prostředí je Česká republika mezi pěti nejlepšími zeměmi na světě.
Kvalita internetového připojení – Česku patří až 48. místo
Čtvrtá edice zkoumala podmínky ve 117 zemích světa, kde žije dohromady kolem 92 procent populace planety. Z pěti samostatných kategorií si Česká republika vede nejhůře u kvality internetového připojení, kde jí patří až 48. místo ve světě. Nejlépe si naopak vede v bezpečnosti na internetu, kde je celosvětově čtvrtá.
„Ačkoliv země s vysokou digitální kvalitou života bývají většinou vyspělé, naše globální studie zjistila, že za peníze si digitální štěstí člověk vždycky nekoupí,“ uvedla Gabriele Račaitytéová-Krasauskéová ze společnosti Surfshark. „Proto už čtvrtým rokem analyzujeme digitální kvalitu života, abychom zjistili, jak se různé státy snaží svým občanům poskytovat nezbytné digitální služby.“
Pokud jde o služby elektronické infrastruktury, tam se Česká republika umístila na 25. příčce, z hlediska dostupnosti internetu je na 32. místě a z hlediska e-governmentu, tedy elektronické komunikace s úřady, zaujímá na 41. pozici.
Digitální prostředí – Hodnocení zemí dle 5 kritérií
- Kvalita internetového připojení
- E-government
- E-infrastruktura
- Dostupnost internetu
- Bezpečnost v internetovém prostředí
Bezpečnost na internetu – ČR na 4. místě
Co se kvality internetového připojení týče, na první příčce je Chile, za ním Dánsko a pak Spojené arabské emiráty. Internet je nejdostupnější v Izraeli, pak v Arménii a na třetím místě v Německu. Z hlediska bezpečnosti na internetu je před Českou republikou jen Litva, Belgie a první Řecko. Až za Českem je Německo, na 15. místě Slovensko a teprve na 39. místě Spojené státy.
Mobilní internet
Studie také ukázala, že například mobilní internet je v Česku kvalitnější než pevné širokopásmové připojení. Rychlost mobilního připojení v průměru činí 66,6 megabitu za sekundu, což zemi řadí na 37. příčku. U pevného širokopásmového připojení je průměrná rychlost 94,4 megabitu za sekundu, čímž se Česko celosvětově v průzkumu řadí na 44. místo.
Ve srovnání se Slovenskem je mobilní připojení k internetu v České republice o 20 procent rychlejší, naopak pevný internet je o 19 procent pomalejší. Proti loňsku se rychlost mobilního připojení zvýšila o 14,3 procenta, u pevného broadbandu o 9,9 procenta. Ale například v Singapuru lidé na internetu surfují přes mobilní připojení rychlostí až 104 megabitů za sekundu, zatímco u pevného připojení tam rychlost činí až 261 megabitů za sekundu – to je letos i nejvyšší hodnota ve světě.
Finanční dostupnost internetu
Internet je v České republice finančně dostupnější než na Slovensku – Češi si za šest minut a 20 sekund práce za měsíc pořídí jeden gigabajt dat u mobilního internetu, dvakrát více než na Slovensku. Nejdostupnější je však mobilní internet v Izraeli, kde na pořízení jednoho gigabajtu dat stačí pracovat jen pět sekund. Proti lidem v Izraeli tedy Češi musejí pracovat 77krát více, aby si obstarali stejný objem dat.
AN
Zdroje a obrázky: surfshark
Napsat komentář