Apple Business Architecture (Ilustrační foto)

Apple se vrátil na pozici nejhodnotnější firmy na světě

Americká společnost Apple se vrátila na pozici nejhodnotnější firmy na světě. Po pěti měsících sesadila z tohoto postu Microsoft. Výrobci iPhonů pomohl začátek vývojářské konference, na které oznámil novinky, které mu pomohou v závodu o dominanci v oblasti umělé inteligence (AI). Tržní kapitalizace Applu dnes odpoledne stoupla až na 3,31 bilionu USD (75,2 bilionu Kč), zatímco tržní kapitalizace Microsoftu činila 3,26 bilionu USD, uvedla agentura Reuters.

Akcie Applu v předchozí seanci stouply o více než sedm procent. Firma v pondělí představila řadu funkcí a softwarových vylepšení pro svá zařízení s podporu AI. To podle analytiků pomůže prodeji iPhonů. Na pondělní vývojářské konferenci vedoucí pracovníci, včetně generálního ředitele Tima Cooka, ukázali, že hlasová asistentka Siri bude schopná komunikovat se zprávami, e-maily, kalendářem a aplikacemi třetích stran.

Apple zaostával za svými konkurenty, jako Microsoft a Google, v oblasti AI, což je důvod, proč se jeho akciím v letošním roce ve srovnání s konkurencí nedařilo. Podle analytiků však vývojářská konference uklidnila všechny obavy ze zaostávání společnosti Apple v technologii AI.

Některé obavy ze slabé výkonnosti se zmírnily již v květnu, kdy čtvrtletní výsledky Applu a prognóza překonaly očekávání trhu. Firma také představila rekordní plán zpětného odkupu vlastních akcií za 110 miliard USD.

Akcie technologických firem

Od počátku letošního roku akcie Applu stouply o 12 %. Microsoft posílil o 16 % a Alphabet, majitel Googlu, o téměř 28 %. Výrobce čipů Nvidia, který minulý měsíc nakrátko předstihl tržní hodnotou Apple, letos vyskočil až o 154 %. Naposledy tržní kapitalizace firmy Nvidia činila 3,11 bilionu USD.

Z velké sedmičky největších titulů se letos hůře než Applu daří výrobci elektromobilů Tesla. Ten letos oslabil přibližně o 30 %.

Apple se v roce 2018 stal první veřejně obchodovanou americkou společností, jejíž tržní kapitalizace překročila jeden bilion USD. V roce 2020 pak byl první firmou s kapitalizací dva biliony USD a v roce 2022 jako první překonal hranici tři biliony USD. V uplynulých letech si ale několikrát vyměnil pozici jedničky s Microsoftem.

AN
Zdroje a obrázky: Reuters; Pixabay

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..