Microsoft - Budova - Logo

Evropská komise podezírá Microsoft z porušování antimonopolních zákonů

Evropská komise (EK) podezírá americkou softwarovou společnost Microsoft z porušování antimonopolních zákonů. Nelíbí se jí, že firma svazuje svůj nástroj pro chatování a videohovory Teams se sadou kancelářských programů Office. Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie, o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firma uvedla, že bude hledat řešení, jak obavy komise rozptýlit.

Na Microsoft si kvůli svazování produktů v roce 2020 stěžoval provozovatel aplikace pro pracovní komunikaci Slack. Tu tehdy koupila americká společnost Salesforce. Loni v červenci EK oznámila, že na základě tehdejších poznatků začala společnost Microsoft vyšetřovat. Dnes uvedla, že postup Microsoftu je možná nezákonný a že Microsoft bude muset nabídnout více ústupků, aby jeho podnikání bylo v souladu s evropskými zákony. Microsoftu EK zaslala seznam námitek.

„Komise předběžně shledala, že dosavadní změny nestačí k rozptýlení obav a že k obnovení hospodářské soutěže jsou nutné další změny v chování Microsoftu,“ uvedla EK. Odkazovala tím na nedávné oznámení Microsoftu o rozvázání aplikace Teams a sady programů Office.

Evropská komise má v EU rozsáhlé pravomoci, plní mimo jiné i roli antimonopolního úřadu. Firmám, které porušují unijní zákony, může EK v krajním případě vyměřit pokutu až deset procent z celosvětových tržeb za rok. To by v případě Microsoftu činilo více než 21 miliard dolarů (asi 486 miliard Kč).

Microsoft přidal aplikaci Teams k sadě programů Office 365 v roce 2017 zdarma, následně aplikace nahradila produkt Skype for Business. Popularita aplikace Teams masivně vzrostla za pandemie covidu-19, kdy se lidé z rozhodnutí úřadů nemohli sdružovat jako dříve a kdy se rozšířila práce z domova.

AN
Zdroje a obrázky: EK; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..