OX Point - OX box - zásilkové boxy pro domácnosti

OX Point začal vyrábět boxy pro doručování zásilek domů

Firma OX Point začala v pelhřimovském závodě vyrábět zásilkové boxy pro domácnosti. Do kovové schránky upevněné například na plotě u rodinného domu může dopravce uložit zásilku, aniž by se musel setkat se zákazníkem. Česká firma nabídku brzo rozšíří o boxy s chlazením, jejichž prostřednictvím bude možné stejně doručovat domů i čerstvé potraviny. Podle ředitele Víta Voláčka jde o domovní schránky pro 21. století, do nichž místo dopisů chodí balíky.

U domů jsou zatím lidé zvyklí na poštovní schránky. „Já říkám, dělejme to samé, jenom musíme změnit tu krabičku. Jsme v době balíků a automatizace,“ řekl Voláček. Schránky vyrábí v Pelhřimově závod, který patří stejně jako OX Point do skupiny firem Conteg, jejímž je Vít Voláček spolumajitelem.

Skupina vyrábí a dodává datové rozvaděče, chlazení a komplexní řešení pro IT i průmysl, v nabídce má i chladicí vitríny a vinotéky. Vloni měla Conteg Group nekonsolidované tržby 1,75 miliardy korun. Z celkových více než 500 zaměstnanců jich v pelhřimovském závodě pracuje okolo 270.

Společnost OX Point se zaměřila na vývoj a dodávky zásilkových boxů. Vyvinula boxy pro příjem a odesílání zásilek, které jsou vidět v ulicích, v Česku jich zatím rozmístila přes 300. Od loňského podzimu dodává zásilkové boxy, které slouží ve čtyřech desítkách obcí. Kromě manipulace se zásilkami například pomáhají zajistit komunikaci mezi obecním úřadem a občany. Další chystaný projekt se podle Voláčka týká boxů, které by v obcích mohly fungovat jako malé supermarkety.

Boxy pro domácnost

Zásilkové boxy pro domácnost začala OX Point prodávat před dvěma týdny. „Od těch velkých boxů jsme postupně směřovali až k těm nejmenším,“ řekl ředitel. Nejmenší a nejjednodušší box si lidé mohou ke svému domu pořídit zhruba za 5500 korun. Dopravce schránku otevře pomocí PIN kódu a balíček vloží dovnitř. Do schránky se vejde zásilka velikosti krabice od bot; podle Voláčka to je nejběžnější velikost zásilky. Schránka vyrobená z plechu má nosnost 30 kilogramů. Obsahuje také otvor na vhození dopisu.

Voláček očekává, že by se Česku mohlo těchto boxů prodat několik tisíc ročně. Pokud se lidem služba zalíbí, mohou si pořídit větší nebo ‚inteligentnější‘ boxy, které už ale také budou dražší. Na rozdíl od nejjednoduššího boxu s tužkovými bateriemi budou pro svůj provoz potřebovat i přívod elektřiny a propojení na internet. Varianta boxu s vyšší automatizací umožní rovněž komunikaci s dopravní společností.

AN
Zdroje a obrázky: OX Point; YT


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..