Procesor - čipy - polovodiče (Ilustrační foto)

Poslanci schválili zákon na podporu výrobu čipů v EU

Poslanci dnes ve Sněmovně již v prvním čtení schválili návrh nového zákona, který má v reakci na evropský akt o čipech podpořit výrobu čipů v EU. Podle vlády má pomoci zvýšit jejich výrobu v případě různých krizí. Návrh zákona o vnitrostátních orgánech v oblasti polovodičů nyní dostane k projednání Senát. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) řekl již v půlce května, že jeho ministerstvo dokončuje strategii, která ukáže na největší možnosti českého průmyslu při vývoji a výrobě čipů v Evropě.

„Evropská unie v reakci na světovou krizi výroby polovodičů (čipů) během covidové pandemie přijala opatření, jehož cílem je posílení evropského ekosystému polovodičů, tzv. akt o čipech,“ uvedla vláda. Nedostatek čipů postihl během pandemie covidu například mladoboleslavskou Škodu Auto, která kvůli tomu musela omezovat výrobu. Zákon mimo jiné zavádí, že příslušným vnitrostátním orgánem podle aktu o čipech budou ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V důvodové zprávě vláda uvádí, že členské státy by měly sledovat situaci na trhu včetně takzvaných klíčových aktérů. V případě hrozící krize by měly informovat nový poradní orgán, Evropskou radu pro polovodiče. Evropská komise by mohla aktivovat režim, v jehož rámci by mohla, po konzultaci s Evropskou radou pro polovodiče, požádat podniky a zastřešující organizace o informace mimo jiné o jejich výrobních kapacitách, uvádí materiál.

ONSEMI rozšiřuje výrobu

Americký výrobce polovodičů ONSEMI oznámil 19. června, že rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hodnota plánované investice je podle firmy dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu víc než 46 miliard korun. Frima onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Po schválení pobídek vládou je ještě musí potvrdit Evropská komise.

AN
Zdroje a obrázky: Vláda ČR; agentury; remix Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..