Internet 5G

Operátoři díky 5G sítím zvýšili v létě objemy dat na dvojnásobek

Mobilní operátoři zvýšili pro letošní léto objem datových balíčků až na dvojnásobek, růstu spotřeby napomáhá rostoucí pokrytí sítěmi 5G, které přesahuje 70 % populace. Právě výnosy z datových služeb jsou nejvíce rostoucím segmentem příjmů operátorů. O2 nabízí neomezená data v rámci Dat naplno na deset dnů, Vodafone dává k předplaceným kartám až 10 GB dat a T-Mobile má v nových tarifech neomezená data o víkendech.

Celkový objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích podle údajů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v minulém roce vzrostl o 43 % na 1350 petabytů. Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu datovou SIM kartu se pak zvýšila na 9,8 GB z předchozích 7 GB.

„Pokračující růst je odrazem skutečnosti, že mezi zákazníky roste penetrace tarifů s vysokým či neomezeným objemem mobilních dat,“ uvedl ČTÚ ve výroční zprávě.

Operátoři a mobilní data

Největší operátor O2 například loni zvýšil výnosy z mobilního internetu a dat o desetinu na 10,7 miliardy Kč, což byla polovina celkových mobilních příjmů. Ostatní kategorie výnosů rostly v nižších jednotkách procent.

O2 podporuje datovou spotřebu svých zákazníků dotovaným reproduktorem O2 beam nebo lokalizačním čipem O2 tag. Od 1. července mohou využívat zákazníci O2 až deset dnů neomezeného datování bez ohledu na den v týdnu.

T-Mobile v nové tarifní řadě Next nabízí různé výhody. Postavena je na neomezených datech na víkend, na dalších datových objemech v tuzemsku i v zahraničí, doplněna je o bezpečnostní složku Security, nechybí zvýhodněné telefony. Vedle toho operátor spustil kampaň zaměřenou na mladé lidí, v rámci které pořádá soutěže o lístky na festivaly Colours of Ostrava, slovenský Love Stream, rakouský Paradies Garten a maďarský festival Inota.

U Vodafonu si během června, července i srpna každý zákazník po splnění podmínek může vyzvednout 5 GB dat navíc, u vyšších balíčků pak 10 GB dat. Podmínkou pro datový dárek je využívání nějakého balíčku za alespoň 149 Kč. Pokud například zákazníci využívají balíček s 10 GB dat a SMS v síti neomezeně, dostanou navíc 10 GB dat, tedy za 399 korun měsíčně budou mít k dispozici 20 GB dat.

AN
Zdroje a obrázky: ČTÚ; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..