Procesor - čipy - polovodiče (Ilustrační foto)

MPO vytvořilo Národní polovodičovou strategii, dalo ji do připomínkového řízení

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo Národní polovodičovou strategii, nyní ji vložilo do meziresortního připomínkového řízení. Materiál obsahuje desítky opatření pro podporu a rozvoj polovodičového průmyslu v Česku. Vláda by měla strategii dostat ve druhé polovině letošního roku.

Ministerstvo strategii představilo krátce po oznámení o rozšíření výroby amerického výrobce polovodičů ONSEMI v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek.

„Čipy jsou základem moderní ekonomiky. Proto se na rozvoj spolupráce s partnery z této oblasti zaměřujeme dlouhodobě a součástí tohoto úsilí je i Národní polovodičová strategie. Jedná se o odvětví s vysokou přidanou hodnotou, intenzivním zapojením výzkumu a vývoje i nadprůměrnými mzdovým ohodnocením, to vše může výrazně přispět k růstu HDP a také zlepšování životní úrovně v České republice,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Strategie vychází z analýzy současného stavu polovodičového hodnotového řetězce v České republice. Ministerstvo z ní následně určilo cílové oblasti a opatření k jejich plnění tak, aby ČR co nejvíce využila svůj potenciál v oboru. „Z analýzy vyplynulo, že Česká republika má potenciál být úspěšná zejména v oblasti výkonové elektroniky, návrhu integrovaných obvodů a v oblasti produkce vysoce sofistikovaných zařízení, které jsou potřeba pro výrobu čipů,“ popsal vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický.

Hlavní cíle: Stabilizace financování a podpora aplikovaného výzkumu

Mezi hlavní cíle materiálu patří stabilizace financování výzkumných aktivit s důrazem na excelenci a podporovat aplikovaný výzkum. Zásadní důraz tak strategie klade například na podporu terciálního vzdělávání a zvýšení odbornosti pracovní síly. Ministerstvo proto v dokumentu navrhlo řadu provázaných opatření. Jde třeba o navýšení kapacit vybraných oborů na vysokých školách, podporu vzniku kompetenčního centra nebo specializovaný program rozvoje začínajících společností a českých malých a středních podniků.

Strategie podle ministerstva vznikla s ohledem na nutnost posílit evropskou i českou soběstačnost v oblasti čipů. Reflektuje přitom cíl EU navýšit podíl na světové výrobě čipů z deseti na 20 procent. MPO zdůraznilo také význam polovodičů pro automobilový průmysl, moderní úsporné čipy jsou totiž důležitou součástí elektromobilů.

AN
Zdroje a obrázky: MPO; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..