NASA - koule - logo - globus

Americká rodina žádá od NASA odškodné, na její dům spadl vesmírný odpad

Americká rodina ze státu Florida žádá od Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odškodné 80.000 dolarů (zhruba 1,9 milionu korun). Na její dům totiž letos v březnu spadl kus kovu, který byl původně součástí zásilky pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Odpad o váze 700 gramů spadl na střechu domu Oterových.

S rostoucí intenzitou dobývání vesmíru bude nejspíš přibývat i případů, kdy vesmírný odpad skončí zpátky na Zemi, ale jinde, než se čekalo. Americký vesmírný úřad má na odpověď půl roku a reakce NASA na tento první právní spor může stanovit významný precedent pro další nehody.

V pátek 8. března prorazil střechu domu ve městě Naples oválný kovový předmět a poškodil i podlahu, na niž dopadl. Nikoho nezranil, ale poblíž byl syn Oterových. Ti žádají odškodné za psychickou újmu a uhrazení škody na majetku.

Vesmírná agentura předmět převzala a analyzovala v Kennedyho vesmírném středisku. Došla k závěru, že kovová hrouda vážící skoro tři čtvrtě kilogramu pochází z nákladu vyřazených baterií, které operátoři vypustili z ISS v březnu 2021.

AN
Zdroje a obrázky: BBC; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..