Páteční globální kolaps počítačových systmů byl nejrozsáhlejším IT výpadkem v historii. Jak naznačují první oficiání data, tak celosvětový výpadek byl ještě masivnější, než se původně předpokládalo. Celosvětový výpadek IT systémů, spojený s aktualizací bezpečnostního softwaru od firmy CrowdStrike, totiž postihl 8,5 milionu zařízení s operačním systémem Windows. Alespoň to uvádí přímo Microsoft v příspěvku na svém blogu.
CrowdStrike pomohl vyvinout řešení, které pomůže urychlit nápravu, uvedl Microsoft a dodal, že spolupracoval s webovými službami Amazon Web Services a Google Cloud Platform na co „nejefektivnějších přístupech“. Microsoft rovněž znovu zdůraznil, že se nejednalo o pochybení na jeho straně, ale u „nezávislé společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností“.
Dodal, že aktualizace softwaru mohou příležitostně způsobit problémy, „významné incidenty jako událost kolem CrowdStrike ale tak časté nejsou“. Podle některých odborníků mohl být páteční globální výpadek IT systémů nejrozsáhlejší v historii.
Cestující v letecké dopravě po celém světě v pátek čelili zpožděním a rušení letů při odbavování, protože letiště a letecké společnosti zastihl výpadek počítačů, který zasáhl řadu ekonomických odvětví od bank po mediální společnosti. V Británii byl zasažen zdravotní systém.
Některé televize v USA, Austrálii nebo Británii přerušily vysílání. V Česku se kvůli výpadku potýkalo s problémy například pražské letiště, lékárny BENU a pojišťovny Generali a Allianz.
Výpadek IT systémů se budou snažit využít útočníci, tvrdí NÚKIB
Globálního výpadku IT systémů se budou v příštích dnech snažit využít útočníci, kteří budou zasaženým nabízet podvodnou záchranu před zásahem výpadku. Prohlásil to v České televizi ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr. Vyzval proto k ostražitosti.
Celosvětový výpadek IT služeb se systémem Windows od společnosti Microsoft způsobila nepovedená aktualizace softwaru od kyberbezpečnostní firmy CrowdStrike. S problémy se v Česku kvůli tomu potýkalo například pražské letiště, lékárny BENU a pojišťovny Generali a Allianz.
Podle Kintra bylo nejvíce zasaženo zřejmě pražské letiště. Uvedl, že výpadek nepostihl žádné ministerstvo ani státní úřad. Rozsah poškození podle něj nebyl velký, protože řešení, kterého se incident dotkl, není tolik využívané.
„Neočekáváme, že by chyba samotná měla zásadní dopad v dalších dnech, nicméně je potřeba počítat s tím, že toho chaosu, tlaku a stresu, pod kterým se ti zasažení ocitli, budou útočníci zkoušet využít v dalších dnech. Budou rozesílat nejrůznější e-maily, které se budou tvářit jako rádoby záchrana před zasažením touto chybou,“ řekl Kintr. Doplnil, že v Británii už takové pokusy zachytili. Je potřeba toto mít na paměti a velmi ostražitě jakýkoliv krok spojovaný s tímto případem zvažovat, poznamenal.
AN
Zdroje a obrázky: Microsoft; Pixabay
Napsat komentář