Víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku ovlivní do roku 2035 generativní umělá inteligence (AI). Dotkne se to až 2,3 milionu pracovníků. Z nich 600.000 pocítí zásadnější dopady. Ukázala to aktualizovaná studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute. Na její konferenci v Praze výsledky představil jeden z autorů a partner BCG Jiří Švejcar. Mezi dotčenými profesemi zmínil softwarové vývojáře, juniorní právníky či úředníky, kteří zpracovávají větší množství dat.
Autoři původní studii z roku 2022, která popisovala možný vývoj na pracovním trhu do roku 2030, rozšířili. Zohlednili nově příliv a integraci válečných uprchlíků, rozvoj umělé inteligence i ekonomické zpomalení a obnovu po covidové epidemii. Období prodloužili o pět let do roku 2035. Generativní AI představuje modely, které generují texty, kódy, hlasy, obrázky, zvuky, videa či provádějí syntézu dat.
„Odhadujeme, že generativní umělá inteligence ovlivní víc než 40 % pracovních míst především díky rychlé syntéze a analýze informací a automatizaci rutinních úkolů. To bude mít dopad na přibližně 2,3 milionu pracovníků, z nichž 600.000 pocítí zásadnější dopady,“ řekl Švejcar. Podle něj to zdůrazňuje nutnost zvyšovat si kvalifikaci a dál se vzdělávat a získávat digitální dovednosti i posilovat schopnost adaptace.
Podle studie by díky růstu ekonomiky mohl počet pracovních míst vzrůst o 600.000 na 6,1 milionu. Převýší pracovní sílu, chybět by mohlo 60.000 pracovníků. Změnit se má struktura pracovního trhu. Při postupujícím pokroku a inovacích bude poptávka po kvalifikovaných silách. Podle odhadů by na pozice v příbuzných oborech mohlo přejít skoro 300.000 zaměstnanců, jejichž místa zaniknou. Dalších 70.000 lidí bude potřebovat zásadnější rekvalifikaci. Bez přípravy pracovních sil hrozí Česku pokles konkurenceschopnosti.
Úřady práce
Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) resorty práce a školství s úřadem práce i kraji chystají změny a snaží se přípravu modernizovat. „Snažíme se teď dohnat ten vlak, který nám nabral trošku zpoždění, a motivovat lidi, školy, firmy, abychom nastartovali dobrý model celoživotního vzdělávání,“ řekl Jurečka.
Úřad práce nabízí kurzy k posílení digitálních dovedností na svém e-shopu. Zájemcům na ně přispívá. Z Národního plánu obnovy může uhradit na zvolenou rekvalifikaci až 50.000 korun na tři roky. Podmínkou je úspěšné absolvování. U digitálního kurzu si pak člověk musí sám dorovnat aspoň 18 % ceny. Na dotované kurzy je k dispozici 5,5 miliardy korun.
Celoživotní vzdělávání
Podle ekonomky Jany Matesové sice změny na trhu práce nejsou tak rychlé, jak se očekávalo, ale i tak jsou rychlejší, než je společnost připravena. „V české společnosti chybí uvědomění toho, že vzdělání není to, že skončím nějakou školu, musí to být celoživotní proces,“ uvedla Matesová. Podle ní se český ekonomický model přežil a vyšší ekonomický růst do budoucna nezajistí.
AN
Zdroje a obrázky: agentury; MPSV; Pixabay
Napsat komentář