Cílem projektu Udělování cen za svobodu projevu je vyzdvihnout příklady odvážných jednotlivců a organizací či projektů, kteří se dlouhodobě staví na podporu ubývající svobody slova proti umlčování nepohodlných názorů. Členové poroty vybraní SOSP (Společnost pro obranu svobody projevu) zvolili vítěze první výroční ceny za svobody projevu 2024. Oficiální výsledky uveřejnila SOSP dnes na příslušném webu, předávání cen vítězům proběhlo již včera 20. 11. na společenském večeru.
Výsledky: SOSP – Ceny za svobodu projevu
Kategorie jednotlivci
Petr Drulák – Bývalý velvyslanec v Paříži a někdejší první náměstek ministra zahraničí, profesor politologie. Levicový intelektuál, který jako jeden z mála přednáší a publikuje mimořádně odvážným a poučeným způsobem analýzy na geopolitická témata, včetně konfliktu na Ukrajině, a věnuje se také obraně svobody projevu (např. pořádáním konference Lidská práva zleva i zprava).
Lukáš Pollert – Lékař, anesteziolog ve Fakultní nemocnici v Motole, olympijský vítěz a stříbrný medailista v kanoistice (1992 a 1996). Jako jeden z mála lékařů se za covidu nebál prezentovat své odborné menšinové názory a upozorňovat na rizika spojená s vakcínami i pandemickými opatřeními. Dlouhodobě a svobodně se vyjadřuje na sociálních sítích ke všem společenským tématům bez náznaku politické korektnosti.
Jiří Beran – Epidemiolog a vakcinolog, ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové, které založil v roce 2001. V době covidu se nebál prezentovat oponentní názory a způsoby léčení onemocnění Covid-19, kvůli tomu jej v době tvrdých protiepidemických opatření tehdejší ministerstvo zdravotnictví dokonce označilo za šiřitele konspiračních teorií.
Cecílie Jílková – Nezávislá publicistka. Na svém weblogu Reportéři online se dlouhodobě zaměřuje na téma svobody projevu a digitálního obsahu. Česká dopisovatelka webu PUBLIC, vydávaného americkým novinářem a Michaelem Shellenbergerem. Iniciovala a spolupořádala jeho přednášku v Praze. Dlouhodobě varuje před novodobými digitálními technologiemi, které se mají stát nástrojem ovládání svobodného občana.
Kategorie organizace
Echo 24 – Mediální projekt novinářů, kteří před deseti lety opustili MFD a LN v reakci na převzetí média Andrejem Babišem. Od té doby se vyprofilovalo jako široce uznávané pravicově-konzervativní médium s placeným obsahem. Echo24 dává prostor různým názorovým proudům a mnohdy jako první přichází s tématy záměrně opomíjenými ostatními mainstreamovými médií. Výraznou novinářskou osobností, která se objevila v mnoha nominacích hlasujících, je Daniel Kaiser. Výrazným bojovníkem a osobností na poli svobody slova je majitel ECHO 24 Marek Španěl.
Institut Václava Klause (IVK) – Konzervativní think tank založený v roce 2012. Zabývá se i aktuálními politickými, ekonomickými a společenskými problémy u nás a ve světě. Publikace, komentáře, projevy a glosy vydávané na webu IVK v několika jazycích získaly pozornost i v zahraničí. Institut konzistentně brání pluralitní demokracii a svobodu projevu.
SMIS LAB – Odborné sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků a specialistů v oboru laboratorní diagnostiky a práce s daty založili v roce 2021 Hana Zelená, Zuzana Krátká, Tomáš Fürst, Václav Fejt, Arnošt Komárek a Stanislav Katina. V „covidové“ době měli odvahu diskutovat veřejně o smysluplnosti zaváděných covidových opatření, nabízeli komplexní pohled na data i návrhy konkrétních řešení. Později se ukázalo, že jejich pohledy byly realitě bližší, než oficiální způsoby řešení covidové pandemie.
Zvláštní poděkování
Oldřich Kužílek – za spoluautorství zákona č.106 o svobodném přístupu k informacím a zásluhy o větší otevřenost veřejné správy.
Jak to celé probíhalo?
- Dne 27. března se otevřely online nominace a celý projekt byl zahájen na tiskové konferenci za účasti Toby Younga z Velké Británie.
- Během předchozích měsíců byla realizována celá řada aktivit na podporu svobody projevu, např. 21. května pořádání 2. ročníku celodenní konference, 13. června vystoupení Michaela Shellenbergera v Praze, před eurovolbami proběhlo srovnání postojů kandidujících stran ke svobodě slova a v září byla spuštěna závěrečná část kampaně včetně billboardů a inzerce v médiích.
- K šíření informací o uzávěrce nominací, složení poroty a jak nominovat byla vyzvána i veřejnost. Na webu byly dány k dispozici ke stažení obrázky v různých rozměrech ke sdílení na sociálních sítích či webech jednotlivců a organizací.
- 16. října byly online nominace uzavřeny a na základě přesvědčivosti zdůvodnění jednotlivých nominací vznikl výběr ověřených finalistů splňujících kritéria. Koncem října porota na svém zasedání rozhodla, kteří z finalistů budou oceněni.
Porota
- Vadim Petrov (předseda) – člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, hudebník, publicista
- Angelika Bazalová – publicistka, členka Rady ČTK
- Martina Kociánová – zakladatelka Rádia Universum, moderátorka, publicistka
- Stanislav Křeček – ombudsman, někdejší politik ČSSD
- Marek Vašut – herec, moderátor
- Pavel Matocha – člen Rady ČT, šachista
- Miroslav Korecký – komentátor MfD
- Marek Stoniš – šéfreadktor TO, komentátor, publicista
- Karolína Stonjeková – publicistka
- Zbyněk Petráček – komentátor LN
- Adam Růžička – ředitel Institutu H21
AN
Zdroje a obrázky: Za svobodu projevu; SOSP
Napsat komentář