Cílem ocenění AI Awards je vyzdvihnout nástroje a projekty v oblasti umělé inteligence, které v uplynulém roce významně přispěli k rozvoji a využívání této technologie. Cenu letos získala kupříkladu digitální náborářka armády, která ztrojnásobila počet uchazečů o vstup do armády, nebo takzvaný ScioBot k zefektivnění přípravy učitelů na výuku. Cenu za dlouhodobý přínos si odnesl vědec Tomáš Mikolov.
„AI Awards opět potvrzují, že Česko má v oblasti umělé inteligence co nabídnout. Opravdu mě těší množství skvělých projektů, které vznikají a úspěšně aplikují AI v rámci tolika různorodých oblastí a témat – od dezinformací po autonomní létající roboty. A to s celosvětovým dopadem,“ řekl za organizátory Lukáš Kačena, předseda České národní AI platformy a ředitel prg.ai.
Odborná porota vybírala ze 134 podaných nominací a ocenila vítěze v pěti kategoriích.
Veřejná správa
V kategorii veřejné správy porota prvním místem ohodnotila konverzační asistentku Adélu, která přispěla k modernizaci náborového procesu do armády. Výsledkem je podle poroty a organizátorů trojnásobné zvýšení počtu uchazečů, kteří se rozhodli vstoupit do armády přes virtuální náborové středisko.
Vzdělávání
V kategorii vzdělávání zvítězil ScioBot s webovým nástrojem pro učitele základních a středních škol, který jim umožňuje efektivní přípravu na výuku, včetně tvorby cílů hodin, výukových materiálů a navrhování aktivit pro žáky. Nástroj využívá přes 30.000 vyučujících.
Společenský přínos
V kategorii AI a společenský přínos cenu získalo řešení problému dezinformací, které se zaměřuje na důvěryhodnost článků namísto fact-checkingu. Porota ocenila významný pozitivní přínos projektu pro společnost i množství uživatelů, kteří nástroj využívají.
Výzkum a vývoj
Nejlepší projekt v kategorii výzkum a vývoj měl Ondřej Dušek z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, porota ocenila jeho mimořádné úspěchy v oblasti generování přirozeného jazyka.
Podnikání
Za vybudování ojedinělého know-how v oboru létajících robotů s palubní umělou inteligencí si odnesli cenu zástupci společnosti Fly4Future. Společnost dokončila vývoj dvou světově unikátních létajících robotů a úspěšně je uvedla na globální trh.
Dlouhodobý přínos
Cenu za dlouhodobý přínos v AI získal Tomáš Mikolov za položení základů pro technologii samoučícího učení, která je jedním ze základů současných velkých jazykových modelů, jako je ChatGPT.
AN
Zdroje a obrázky: AI Awards; Pixabay
Napsat komentář