Dvojice amerických astronautů z mise Starliner, která se měla původně z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vrátit už letos v červnu, ve vesmíru zůstane nejméně do přelomu března a dubna příštího roku. S odvoláním na vyjádření amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ve vesmíru měli astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová původně strávit jen kolem devíti dní, nakonec tam ale budou téměř deset měsíců. SpaceX vyslala do vesmíru 30 satelitů. Družice českých studentů pomůže „uklidit“ kosmické smetí
Oba se k ISS vydali 5. června na kosmické lodi Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing. Když se však plavidlo přibližovalo k vesmírné stanici, zaznamenalo technické potíže spojené s únikem paliva a selhání několika naváděcích trysek. Wilmore i Williamsová, kteří měli zpět na Zemi přistát už 14. června, jsou od té doby na ISS.
Jejich pobyt byl opakovaně prodloužen, a NASA nakonec Starliner poslala zpět na Zemi bez lidské posádky, protože by podle ní plavidlo nebylo pro astronauty dostatečně bezpečné. Na podzim se počítalo s tím, že se dvojice „trosečníků“ vrátí v únoru, nyní se ale termín znovu posunul.
Společnost SpaceX, jejíž raketa měla k ISS vystartovat v únoru, totiž uvedla, že potřebuje více času na přípravu svého modulu.
NASA si před deseti lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a kvůli následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl právě až letos 5. června.
SpaceX vyslala do vesmíru 30 satelitů. Družice českých studentů pomůže „uklidit“ kosmické smetí
Z americké Kalifornie odstartovala raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX, která vyslala na oběžnou dráhu tři desítky satelitů. Jedním z nich je i družice LASARsat, kterou navrhli čeští středoškoláci a která má přispět k řešení problému kosmického smetí. Tato družice má umožnit výzkum a další vývoj nápadu českých studentů, jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice.
Start vysílala společnost SpaceX na svých internetových stránkách a čeští studenti ho sledovali i osobně na Vandenbergově vesmírné základně v Kalifornii.
Raketa vynesla do vesmíru tři desítky satelitů různých firem například pro sledování námořní, pozemní a letecké dopravy nebo k poskytování dat pro dlouhodobé předpovědi počasí. Jihokorejská vláda si u SpaceX v této misi objednala vynesení radarového satelitu se syntetickou aperturou (SAR).
Pětice českých středoškoláků v dubnu uspěla ve finále kategorie kosmonautika a letectví mezinárodní soutěže Conrad Challenge, kterou založila Nancy Conradová, manželka zesnulého Peta Conrada, třetího člověka na Měsíci. Finále se konalo v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu.
Družice LASARsat umožní výzkum a další vývoj jejich vítězného nápadu, totiž jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice, a snížit tak množství kosmického odpadu. Satelit má podobu kostky o hraně deseti centimetrů a je vybaven několik přístroji.
Sobotní mise, nazvaná Bandwagon-2, je druhou v programu Bandwagon. První start v rámci tohoto programu se odehrál letos v dubnu a vynesena při něm byla desítka družic pro různé zákazníky.
Napsat komentář