Umělá inteligence (AI) mění vědu. AI se stále více prolíná s vědeckým výzkumem, přičemž její nástroje pomáhají analyzovat data, hledat souvislosti a navrhovat nové přístupy. Klíčovou výzvou však zůstává pochopení jejího fungování a podle čeho se rozhoduje, zejména u hlubokých neuronových sítí, které se chovají jako takzvaný blackbox. Člověk ví, co do umělé inteligence vkládá, ale nedokáže odhadnout, co odpoví, říká Martin Víta z Ústavu informatiky Akademie věd ČR (AV ČR).
„Věda je do značné míry o zpracování dat a umělá inteligence nám umožňuje lépe analyzovat souvislosti. V lékařství například pomáhá detekovat patologické změny, v biovědách se využívá k predikci struktury proteinů a v sociálních vědách usnadňuje design výzkumu,“ vyjmenovává Víta. Připomněl však, že většina toho, co se dnes označuje za umělou inteligenci, spadá spíše do kategorie strojového učení.
Vědecká komunita se podle něj potýká s několika zásadními výzvami. Jednou z nich je vysoká energetická náročnost trénování modelů umělé inteligence. „Masivní rozvoj umělé inteligence přináší otázky ohledně udržitelnosti. Trénování neuronových sítí je náročné nejen časově, ale i na zdroje, zejména energii. Efektivnější způsoby učení jsou proto jedním z klíčových směrů dalšího výzkumu,“ uvádí Víta.
Další výzvou je integrace dosavadních lidských znalostí do modelů umělé inteligence. „Zatímco věda pracuje se vzorci a logickými pravidly, neuronové sítě fungují jinak. Chceme najít způsoby, jak tyto přístupy propojit,“ dodává.
AI pro vědu a společnost
Víta koordinuje nový program Akademie věd ČR s názvem Umělá inteligence pro vědu a společnost, který je součástí iniciativy Strategie AV21. „Zapojena je téměř polovina ústavů Akademie věd ČR ze všech vědních oblastí. Naším cílem je využít umělou inteligenci pro efektivnější výzkum a zároveň reflektovat její společenské dopady, včetně etických a udržitelných aspektů,“ říká Víta.
Podle něj je zásadní, aby se lidstvo zamýšlelo nad tím, jak a k čemu umělou inteligenci využívá. „Tato technologie je stále všudypřítomnější. Čelíme otázkám nejen ohledně jejího fungování, ale i dopadu na společnost. Například jak rozeznat lidský výtvor od výtvoru umělé inteligence,“ míní Víta. I zmíněným tématům se má nový program věnovat.
AN
Zdroje a obrázky: AV ČR; Pixabay
Napsat komentář