Podíl jediného jednatele a spolumajitele XChatu Jana Zálešáka byl zatížen exekucí. Jedná se o 31% podíl firmy STROJ-KOVO s.r.o., jejímž jediným jednatelem je právě Zálešák, ve společnosti 42ideas s.r.o., která vlastní chatovací portál XChat.
Dne 8. 10. 2024 byl Finančním úřadem pro Ústecký kraj vydán exekuční k provedení exekuce postižením jiného majetkového práva. Uvedenému dlužníkovi se zakazuje převádět jeho podíl ve společnosti nebo ho zatěžovat. Exekuční příkaz nabyl právní moci dne 21. 10. 2024. Dodejme, že se v exekučním řízení v den nabytí právní moci jednalo o nedoplatek 5.573.003,23 Kč.
Jelikož podíl postižený daňovou exekucí je převoditelný, prodá se po právní moci exekučního příkazu v dražbě. Nepodaří-li se podíl prodat ani v opakované dražbě, postihuje daňová exekuce pohledávku dlužníka z práva na vypořádání, a to do výše nedoplatku, pro který je daňová exekuce nařizována, přičemž se postupuje obdobně podle ustanovení upravujících daňovou exekuci přikázáním jiné peněžité pohledávky.
Vlastnická struktura společnosti 42ideas
STROJ-KOVO s.r.o. – 31%
ONDŘEJ TESÁREK – 16%
DAVID DEE NESIBA – 13%
VLADISLAV NAUMOVIČ – 40%
Jediným jednatelem STROJ-KOVO s.r.o., jak už bylo řečeno, je Jan Zálešák. Stejně tak jediným jednatelem společnosti 42ideas vlastnící XChat je též Jan Zálešák.
Podíl společnoti STROJ-KOVO s.r.o. byl od 15. května 2018 v zástavě Finančního úřadu pro Ústecký kraj (Územní pracoviště Děčín). Nyní je tedy tento podíl 42ideas, jako majitele XChatu, zatížen exekucí.
Změna vlastnické struktury (2023)
Původním největším spolumajitelem 42ideas s podílem 40% byl Petr Flégl. Působil také jako jeden ze tří jednatelů firmy spolu s Janem Zálešákem a Ondřejem Tesárkem. 1. září 2020 se Flégl vzdal funkce jednatele společnosti. 7.listopadu 2023 byl pak převeden jeho podíl na Vladislava Naumoviče. Ke stejnému dni byl valnou hromadou odvolán Ondřej Tesárek jako jednatel firmy, čímž jediným jednatelem zůstal Jan Zálešák.
Reklama na XChatu
Nelze si nevšimnout, že portál XChat je téměř bez reklam. V minulosti tomu ovšem tak nebývalo a reklama se na XChatu vyskytovala v hojném množství a všude. Společnost Seznam, k nám neznámému datu, přestala reklamu na XChatu zobrazovat. Dle Ondřeje Tesárka (Bratříček) ze dne na den a bez udání důvodu, alespoň takto to prezentoval na síti X. Tato skutečnost je další ranou pro legendární chatovací portál XChat, jelikož reklama na podobných serverech je defacto jediným zdrojem příjmů.
Historie XChatu
Kořeny XChatu sahají až do roku 1996, kdy se objevila na českém internetu první seznamka jejímž autorem byl Martin Michale. Seznamka se ujala a tak se v roce 1997 objevil Xland, na kterém společně s Martinem Michalem spolupracoval Jiří Vaníček. Kromě seznamky obsahoval Xland i možnost inzerce a kulturní informace či regionální zprávy. Rodící se tým posléze dostal nápad na vytvoření chatu, který kvůli pomalému připojení fungoval pouze na TU Liberec. První písmeno X bylo tehdy s největší pravděpodobností odvozeno od koncového písmene operačního systému Linux resp. Unix. Původní konfigurace na klasickém Pentiu umožňovala bezproblémový chod do 70 uživatelů online.
Průlom nastal v roce 1998, kdy se tým rozrostl o Pavla Francírka. Došlo k rozšíření nabídky služeb, byl posílen hardware a došlo k expanzi. Základem byl chat, forum a email. Přeprogramovaná grafická podoba vydržela s menšími obměnami až do léta roku 2000. Samotná internetová adresa www.xchat.cz začala fungovat 25. 8. 1998 a XChat se stal celospolečenským fenoménem. Na počátku roku 2000 vstoupil do Xteamu další člen Jakub Olexa. Jaro roku 2000 znamenalo navázání spolupráce se společností NetCentrum, která ovšem vydržela pouze do srpna téhož roku. Po roztržkách se XChat rozděluje na dva tábory, Xko.cz původního týmu a XChat.cz který zůstává Centrumu.
Chat verze 1 – 1997
Nešly registrovat nicky. Návštěvnost se pohybovala v desítkách uživatelů online a vše běželo na univerzitním serveru TU Liberec.
Chat verze 2 – 1998
Možnost registrace nicků. Návštěvnost nad 100 lidí online. Běžel již na dvou počítačích stále ještě ve školním prostředí. Zápis dat se prováděl do textových souborů.
Chat verze 3 – léto 1998
První, již známější klasičtější verze. Všichni přecházivší uživatelé z verze 2 na verzi 3 mají stejné datum založení 2.8.1998. Rozšíření služeb o xmail, xforum a následně xpress, xland a srazy.
1.9.2000 přebírá doménu www.xchat.cz společnost NetCentrum společně s celou databází uživatelů. (Xko.cz nakonec ukončilo svůj provoz dne 1.10.2009)
2007 a 2008 – Velká revoluce ve flashových animacích a používání trayů.
XChat mění vlastníka (2016)
V lednu 2016 od Economie a.s. vlastnící Centrum.cz odkoupila XChat firma 42ideas s.r.o. 25. března pak XChat zmigrovala na své servery. Společně s chatovací službou XChat převzala 42ideas s.r.o. i Fotoalba.cz.
Podíl XChatu zatížen exekucí (2024)
Podíl jediného jednatele a spolumajitele XChatu Jana Zálešáka byl zatížen exekucí. Jedná se o 31% podíl firmy STROJ-KOVO s.r.o., jejímž jediným jednatelem je právě Zálešák, ve společnosti 42ideas s.r.o., která vlastní chatovací portál XChat.
Napsat komentář