Kingdom Come: Deliverance 2 - České videoherní studio Warhorse

Kingdom Come 2 by se mohlo prodat 3.000.000 ks už v 1. čtvrtletí

Kingdom Come: Deliverance 2, českého videoherního studia Warhorse, by mohlo prodat tři miliony kusů ještě v letošním prvním čtvrtletí. Měsíc po uvedení na trh zájem o hraní hry mírně klesá, přesto prodeje a počet aktivních hráčů překonaly očekávání studia. Sdělili ředitel Warhorse Martin Frývaldský a mluvčí společnosti Tobias Stolz-Zwilling.

Dva miliony kopií druhého dílu studio prodalo po necelých dvou týdnech, u prvního dílu dosáhl Warhorse této mety až po roce. Za necelé dva týdny se prvního Kingdom Come v roce 2018 prodalo milion kusů, což druhý díl letos v únoru stihl za necelých 24 hodin. Přestože se jedná o jednu z nejúspěšnějších českých her, prodejů největších světových titulů pokračování historické hry nedosahuje. Například čínského Black Myth: Wukong se prodalo za měsíc 20 milionů kopií a polského Cyberpunku v prvních týdnech 13 milionů.

Na Steamu hrálo až 258.000 hráčů najednou

Nejvíce hrálo druhé Kingdom Come najednou přes platformu Steam zaměřenou na distribuci digitálních kopií her na počítače asi 258.000 lidí, stalo se tak necelý týden po uvedení hry na trh. Následně zájem mírně opadával a momentálně hru hraje na počítačích okolo 100.000 lidí denně. Hlavní příběh zatím dokončilo zhruba 16 procent všech hráčů. Podle Stolz-Zwillinga někteří lidé už hru prochází podruhé nebo i potřetí. S nově vydanými rozšířeními pak očekává, že se zájem opět zvýší – a že se ke hře vrátí zpět i lidé, kteří již dříve druhé Kingdom Come dokončili.

Hra se odehrává na počátku 15. století v době politického souboje Václava IV. a jeho bratra Zikmunda. Hráči v roli mladého Jindřicha ze Skalice v tomto pokračování objevují krajinu Českého ráje a Kutné Hory a jejího okolí. Frývaldský dříve řekl, že tržby z prodeje prvního dílu plně pokryly vývoj druhého dílu. Z výročních zpráv studia Warhorse vyplývá, že od vydání prvního dílu v roce 2018 do konce roku 2023 činily tržby zhruba 2,26 miliardy Kč a čistý zisk 793 milionů Kč. Vývoj hry, který podle odhadů stál okolo miliardy korun, se podle kreativního ředitele Warhorse Daniela Vávry zaplatil hned první den, řekl Seznam Zprávám.

Studio Warhorse dál roste

Studio Warhorse nyní podle Frývaldského dál roste a připravuje nové projekty. „Kingdom Come: Deliverance 2 se od vydání stalo obrovským úspěchem a jsme nesmírně hrdí na to, jak ho hráči přijali. Prodeje i počet aktivních hráčů překonaly naše očekávání, což ukazuje, že o kvalitní singleplayerové RPG (role-playing game) je stále velký zájem. Momentálně se soustředíme na ladění hry a přípravu nového obsahu, včetně nadcházejících DLC (rozšíření),“ dodal Frývaldský.

Po měsíci se hra podle Stolz-Zwillinga proměnila minimálně. Zatím byla vydána menší aktualizace, ale ty největší změny by ve hře měly teprve nastat. Nová verze by měla opravit přes 1000 chyb a přinést podle mluvčího do hry přes pět měsíců práce. Následně už by se měly dodělávat spíše detaily, jako například možnost hlavní postavě měnit účes a fousy, nebo bude přidán takzvaný ‚hardcore mód‘. S tím hráči budou začínat hru s některými negativními vlastnostmi a zhorší se jim například orientace po mapě.

Kingdom Come: Deliverance 2 oceňují v zahraničí, chválí grafiku a souboje

Na druhý díl počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (KCD2), pějí chválu v zahraničí. Recenzenti zahraničních médií vyzdvihují především grafiku, reálné postavy, místa a souboje zblízka, kritizují ale některé technické nedostatky a nepříliš velkou svobodu hlavního hrdiny Jindřicha při postupu hrou. Asociace českých herních vývojářů označila pokračování české historické hry za zpracované na nejvyšší světové audiovizuální úrovni.

Web IGN na hře oceňuje skutečné historické postavy i promyšlené questy, plnitelné úkoly. Zatímco ty vedlejší připodobňuje k epizodám televizního seriálu, hlavní úkol je „válečný film, který se vytasí se všemi svými ambicemi, dialogy a šíří emocí,“ napsal web.

Hraní je ale dokonalé až při procházení propracovaného otevřeného světa, kde stojí v kontrastu příroda s detailně vyobrazenými vesnicemi, píše IGN. Recenze vyzdvihuje i promyšlený boj zblízka i zdálky, protože hra nově nabízí možnost vyzkoušet si střílení z primitivních střelných zbraní. Videohra se ale potýká i s určitými bugy a IGN kritizuje i stejné hlasy nebo obličeje u vícero postav a většinově lineární příběh, kdy vývojáři hráče takzvaně vedou za ručičku.

Grafiku a vyobrazení krajiny, hradů i reálných míst, jako je Kutná Hora, pochválil rovněž web Steam Deck HQ, který KCD2 hrál na konzoli. Oproti IGN ale vyzdvihuje určité nelineární prvky, kdy hrdinova rozhodnutí mají vliv na chování okolních obyvatel. Oba weby se nicméně shodují v tom, že autoři si dali záležet na promyšleném souboji s mečem a minihrách, ve kterých hráč navštěvuje kováře nebo připravuje lektvary.

Steam Deck ale také spatřuje nedostatky v technických chybách jako je zaseknutí na místě nebo meziherní scény, které hráči přisuzují jiné oblečení, než původně nosil. Poutavý příběh a prostředí však negativa vysoce přesahují, píše se v recenzi; hra podle ní dokáže vzbudit zájem o dějiny českých zemí.

Server The Gamer ocenil, že se hra zaměřila kromě zajímavých úkolů i na prožívání a emoce hlavní postavy. Web také vyzdvihl scénář o 2,2 milionu slov a „fenomenální“ grafiku, konkrétně husté lesy a živé kutnohorské ulice. Celkem vzato, KCD2 podle webu není „jen hra o historii, ale hra, u které máte pocit, že píšete dějiny“.

Asociace vývojářů: Kingdom Come 2 je zpracovaný na nejvyšší úrovni

Nově vydané pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance je zpracované na nejvyšší světové audiovizuální úrovni. Přestože hra z dnešního pohledu využívá už starší technologii, splňuje ty nejvyšší standardy. Řekl předseda Asociace českých herních vývojářů Petr Barák, jejíž členem je i Warhorse Studios, které za vývojem historické hry stojí. Barák očekává, že vydání Kingdom Come: Deliverance 2 v Česku opět ještě více zvedne povědomí o hrách a herním světě. Pravděpodobně také podle něj v letošním roce v ČR nevznikne významnější kulturní produkt s takovým celosvětovým dopadem.

„Kingdom Come: Deliverance 2 je fenomenální počin, již před vydáním se jednalo o jednu z nejočekávanějších her na světě. Unikátnost tohoto titulu je v jeho silném zaměření na české reálie. A proto je tato hra pro česká mainstream média tak atraktivní a vlastně i neherní část společnosti,“ řekl Barák.

Hru pohání software nazvaný CryEngine, který původně vznikl v roce 2002 a naposledy byl aktualizován před více než dvěma lety. I tak je ale herními vývojáři v současnosti stále využíván. Warhorse Studios si ho pak podle Baráka upravilo tak, aby splňovalo nejvyšší standardy.

Z audiovizuálního zpracování je pak podle předsedy asociace nutné také vyzdvihnout hudební provedení, který samo o sobě představuje světový produkt.

Výroba mečů pro hru KCD2 trvala více než půl roku

Výroba mečů pro historickou počítačovou hru Kingdom Come: Delierance 2 trvala více než půl roku každodenní práce. Výrobce historických rekvizit Drakkaria, který pro studio Warhorse Studios dělá reklamní zboží, plánuje využívat podobnou technologii i u budoucích produktů. Řekl to majitel společnosti Drakkaria Miroslav Dobrý. Kromě mečů podnik pro herní studio vyráběl také jiné umělecko-řemeslné předměty a další plánuje v dalších týdnech uvést na trh.

Drakkaria, která dřív již vyráběla historické repliky například pro seriály Vikingové a Zaklínač nebo pro poslední film Ridleyho Scotta Gladiátor 2, při výrobě meče s názvem Invictus využívala podle Dobrého obdobnou metodu, jakou pracovali dříve středověcí kováři. Konkrétní postup a využité materiály z obchodních důvodů prozradit nechtěl, sdělil pouze, že se jednalo o ruční práci, na které museli pracovat zkušení řemeslníci. Nejvíce práce podle něj zabralo vymyslet jak nasadit hlavici meče na rukojeť bez nutnosti dalšího vrtání. To zabralo několik měsíců, řekl.

„Nevím o nikom, kdo by meče dělal podobnou cestou. Přemýšlíme, že opustíme současnou technologii výroby mečů, které byly každý vyráběn jiným způsobem, a unifikujeme ji. Výsledkem by mělo být krom jiného, že budeme pokračovat v tomto stylu i u další produkce,“ dodal Dobrý.

Kromě meče obchod pro Warhorse vyráběl také kované klíčenky, přívěsky, kožené váčky, dřevěné štíty nebo tolary. Tyto předměty se následně buď přidávají k předprodaným kusům videohry nebo se volně prodávají.

Češi podle Dobrého kovají jedny z nejkvalitnějších mečů na trhu

Češi kovají jedny z nejkvalitnějších mečů na trhu a české meče jsou u zahraničních zákazníků zapsány jako špičkové výrobky, řekl Miroslav Dobrý. Jedním z důvodu této kvality podle něj je, že řemeslo má v Česku dlouhodobou tradici a věnuje se mu poměrně hodně lidí.

„Spousta českých mečířů je do teď v zahraničí velmi dobře zapsaná. Jezdí po Evropě a prodávají své zboží a zahraniční zákazníci mají českou výrobu velmi dobře zažitou. Vyloženě se tam ptají ‚Je to meč z České republiky?‘. České meče tak mají v očích lidí ze zahraničí špičkový punc,“ řekl Dobrý.

V Česku se podle Dobrého výrobě mečů, platnéřství a dalších historickým umělecky-řemeslným odvětvím věnovalo před zhruba 20 lety například více lidí v přepočtu na počet obyvatel než v Německu. Když v té době otevíral obchod Drakkaria, který je zaměřený převážně na prodej historických replik zbraní, zbrojí šperků a dalších doplňků, jednalo se přibližně o pátý podobný podnik na světě, řekl. Následně s příchodem oblíbených historických filmů, seriálů a videoher se ale podle něj začalo výrobě historických předmětů věnovat více lidí, a to včetně velkých dodavatelů.

Zájem o historická umělecká řemesla nicméně podle Dobrého v Česku začal ještě dříve, odvětví a výrobě mečů, zbrojí a doplňků se řada lidí věnovala například i v době komunismu. „Šermířská komunita tady byla a zároveň zde byl těžký průmysl. Šermíři a kováři tak před komunismem utíkali na hrady a zámky, kde měli vlastní svět. Myslím si tedy, že to bylo dáno tím stísněným prostředím režimu, před kterým hledali únik. Těmhle kovářům se pak najednou otevřela Evropa a oni zjistili, že umějí dělat meče, zatímco lidé v zahraničí ne,“ řekl Dobrý.

Největší prodejní artikl Drakkaria: Šperky a chladné zbraně

Prodej chladných zbraní je také vedle šperků největším prodejním artiklem firmy Drakkaria. Mezi zákazníky podle Dobrého pak nepatří pouze šermíři či lidé, kteří se věnují rekonstrukcím historického života, ale také například turisté. Největší zájem je podle něj o zbraně z období středověku a antiky. Naopak filmaři nejvíce poptávají výrobky z keramiky a ze skla. Ty Drakkaria dodávala do seriálu Zaklínač z dílny Netflixu nebo do Scottova druhého Gladiátora. O přesné historické repliky zbraní tak, jak je Drakkaria vyrábí, filmová produkce takový zájem nemá. Důvodem jsou podle Dobrého některé bezpečnostní opatření, podle kterých musí být zbraně vyrobeny z jiných než identických materiálů.

Drakkaria má kromě vlastní kovárny také dílnu na kožené výrobky a chtěla by podle Dobrého mít vlastní sklárnu. V současnosti pro obchod pracuje tým zhruba 30 lidí. Kromě filmařů jejich výrobky využívají i například hudební kapely, jako Depeche Mode nebo Wardruna.


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.