Prostě fenomén! je projekt pod hlavičkou mediálního domu Czech News Center (CNC), jehož tvůrkyní a koordinátorkou je Johana Fundová. Prostě fenomén! se zaměřuje na pop-kulturní a společenské retro fenomény. Sdružuje obsah postavený na vzpomínkách na dobové fenomény, srdcovky i bizáry.
My se tady na AzaNovinách tématicky zaměříme na epizodu „FRANCÍREK: XChat jsme založili v dřevních dobách internetu. Chtěli jsme se seznámit.“ Jde o rozhovor s jedním z tvůrců legendárního chatovacího portálu Pavlem Francírkem. Byl to on, kdo naučil Čechy slovo „chat“. Stál i za další obdobnou legendou Lidé. cz.
Mezi další tématické epizody bychom zařadili „VHSky! Domácí videotéky 90. let, véháeskový dabing a kouzlo videopůjčoven“ nebo „Operátor OSKAR! Nezapomenutelné reklamy, vtipné tarify a písnička „Zmýlená neplatí““ či „Nokia 3310: Nezničitelný telefon s hrou Had, který vydržel i týden nabitý!“ Všechny epizody najdete kupříkladu na youtubovém kanálu Prostě fenomén! ZDE.
Epizodu s Pavlem Francírkem si můžete tady poslechnout i v audioverzi, jinak samozřejmě libovolně na vašich oblíbených platformách pro přehrávání podcastů.
Prostě fenomén!
Nejnovější epizody projektu se věnují fenoménům jako je historie Čechů oceněných Oscary, VyVolenými po 20 letech, anebo veleznámou hračkou Igráček.
Projekt Prostě fenomén! jako microsite (speciální malý web, fungující jako doplněk hlavní webové prezentace. Rovněž ji lze označit za prostředek marketingu. Hlavní stránka microsite má zpravidla také svou vlastní URL adresu nebo doménu. – Poznámka AN) byl spuštěn v září roku 2023. Prostě fenomén! využívá mezigenerační záliby v retro tématech a symbolech uplynulých dekád. V rámci projektu vychází i řada rozhovorů, které moderuje sama tvůrkyně Johana Fundová.

Proč zrovna retro? “Protože i retro může být cool! A kdo by se rád neohlédl za minulostí? Navíc vzpomínky na dobové fenomény, srdcovky i bizáry vykouzlí čtenářům a divákům úsměv na tváři, a to je to, co mě baví,” sděluje na stránkách projektu Fundová.
A kterým dekádám se projekt věnuje? “Nevážu se na konkrétní dekádu. Baví mě témata z devadesátek a milénia, ale i bizáry ze socialistické éry. Když mě ale zaujme fenomén z předchozí nebo naopak současné doby, vrhnu se na něj také! Jsem zkrátka takový sběratel evergreenů a ráda se o ně dělím s ostatními,” upřesňuje Fundová.
XChat
Jak to bylo s XChatem v dřevních dobách internetu jste si mohli poslechnout od samotného tvůrce legendárního chatovacího portálu Pavla Francírka. My pro úplnost ještě uvedeme celou historii XChatu, tedy od jeho prvopočátků až po současnost.
Historie XChatu
Kořeny XChatu sahají až do roku 1996, kdy se objevila na českém internetu první seznamka jejímž autorem byl Martin Michale. Seznamka se ujala a tak se v roce 1997 objevil Xland, na kterém společně s Martinem Michalem spolupracoval Jiří Vaníček. Kromě seznamky obsahoval Xland i možnost inzerce a kulturní informace či regionální zprávy. Rodící se tým posléze dostal nápad na vytvoření chatu, který kvůli pomalému připojení fungoval pouze na TU Liberec. První písmeno X bylo tehdy s největší pravděpodobností odvozeno od koncového písmene operačního systému Linux resp. Unix. Původní konfigurace na klasickém Pentiu umožňovala bezproblémový chod do 70 uživatelů online.
Průlom nastal v roce 1998, kdy se tým rozrostl o Pavla Francírka. Došlo k rozšíření nabídky služeb, byl posílen hardware a došlo k expanzi. Základem byl chat, forum a email. Přeprogramovaná grafická podoba vydržela s menšími obměnami až do léta roku 2000. Samotná internetová adresa www.xchat.cz začala fungovat 25. 8. 1998 a XChat se stal celospolečenským fenoménem. Na počátku roku 2000 vstoupil do Xteamu další člen Jakub Olexa. Jaro roku 2000 znamenalo navázání spolupráce se společností NetCentrum, která ovšem vydržela pouze do srpna téhož roku. Po roztržkách se XChat rozděluje na dva tábory, Xko.cz původního týmu a XChat.cz který zůstává Centrumu.
Chat verze 1 – 1997
Nešly registrovat nicky. Návštěvnost se pohybovala v desítkách uživatelů online a vše běželo na univerzitním serveru TU Liberec.
Chat verze 2 – 1998
Možnost registrace nicků. Návštěvnost nad 100 lidí online. Běžel již na dvou počítačích stále ještě ve školním prostředí. Zápis dat se prováděl do textových souborů.
Chat verze 3 – léto 1998
První, již známější klasičtější verze. Všichni přecházivší uživatelé z verze 2 na verzi 3 mají stejné datum založení 2.8.1998. Rozšíření služeb o xmail, xforum a následně xpress, xland a srazy.
1.9.2000 přebírá doménu www.xchat.cz společnost NetCentrum společně s celou databází uživatelů. (Xko.cz nakonec ukončilo svůj provoz dne 1.10.2009)
2007 a 2008 – Velká revoluce ve flashových animacích a používání trayů.
XChat mění vlastníka (2016)
V lednu 2016 od Economie a.s. vlastnící Centrum.cz odkoupila XChat firma 42ideas s.r.o. 25. března pak XChat zmigrovala na své servery. Společně s chatovací službou XChat převzala 42ideas s.r.o. i Fotoalba.cz.
Podíl XChatu zatížen exekucí (2024)
Podíl jediného jednatele a spolumajitele XChatu Jana Zálešáka byl zatížen exekucí. Jedná se o 31% podíl firmy STROJ-KOVO s.r.o., jejímž jediným jednatelem je právě Zálešák, ve společnosti 42ideas s.r.o., která vlastní chatovací portál XChat.
AN
Zdroje a obrázky: Prostě fenomén; CNC; Youradio; YT
Napsat komentář