Evropská komise (EK) nařídila americké firmě Apple, aby zpřístupnila svá zařízení ostatním poskytovatelům služeb. Počítače, mobilní telefony a další elektronická zařízení této firmy dosud fungovaly jako takzvaný uzavřený ekosystém, kde byl Apple výrobcem zařízení i poskytovatelem veškerého softwaru. Komise, která mimo jiné plní funkci evropského antimonopolního regulátora, dodala, že se snaží Applu pomoci podrobným popisem opatření, která po něm chce. Podle Applu rozhodnutí poškodí uživatele a pomůže jeho konkurenci.
Rozhodnutí EK jsou právně závazná a Apple je povinen vyjmenovaná opatření zavést. V případě nedodržení firmě hrozí pokuty. Tímto rozhodnutím pouze uplatňujeme právní předpisy a poskytujeme regulační jistotu jak společnosti Apple, tak vývojářům,“ uvedla místopředsedkyně EK Teresa Riberová.
„Je to špatné pro naše produkty i pro naše evropské uživatele. Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom jí pomohli pochopit naše obavy jménem našich uživatelů,“ sdělil Apple agentuře Reuters.
EK přijala vůči Applu dvě rozhodnutí podle nařízení o digitálních trzích (DMA). Cílem je umožnit „hlubší a plynulejší integraci produktů třetích stran s ekosystémem Apple“, což povede k širšímu výběru produktů pro evropské spotřebitele, uvedla unijní exekutiva.
První rozhodnutí se týká devíti funkcí operačního systému iOS pro konektivitu, jež jsou primárně využívány pro propojení chytrých telefonů se zařízeními jako chytré hodinky, sluchátka nebo televize. Výrobci zařízení a vývojáři aplikací mají podle EK získat lepší přístup k funkcím iPhonu pro interakci s těmito zařízeními, jako například zobrazování notifikací na chytrých hodinkách, dále rychlejší přenos dat a jednodušší nastavení zařízení. Připojená zařízení všech značek tak mají lépe fungovat s telefony iPhone.
Druhé nařízení se zaměřuje na transparentnost procesu, který Apple vytvořil pro vývojáře, kteří řeší propojení s funkcemi telefonů iPhone a tabletů iPad. Zahrnuje lepší přístup k technické dokumentaci funkcí, které dosud nebyly třetím stranám k dispozici, včasnou komunikaci a aktualizace a předvídatelnější harmonogram pro posuzování žádostí o kompatibilitu a propojení zařízení.
Firmám porušujícím nařízení DMA může Evropská komise vyměřit pokutu ve výši až deseti procent jejich celosvětového ročního obratu. V případě opakovaného porušení může pokuta činit až 20 procent obratu. Cílem DMA je omezovat moc velkých technologických společností a umožnit větší konkurenci na trhu.
Alphabet čelí v EU dvěma obviněním z porušování zákona o digitálních trzích
Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou společnost Alphabet ze dvou porušení zákona o digitálních trzích (DMA), jehož cílem je omezovat moc velkých technologických společností. Podle prvního předběžného zjištění některé vlastnosti a funkce vyhledávače Google Search zvýhodňují vlastní služby společnosti Alphabet před konkurenčními službami. Druhé předběžné zjištění se týká trhu s aplikacemi Google Play, kde vývojáři aplikací nemohou volně přesměrovat spotřebitele na jiné kanály, kde by našli lepší nabídky.
Google je od března loňského roku v hledáčku EK kvůli tomu, zda omezuje vývojáře aplikací při informování uživatelů o nabídkách mimo svůj obchod s aplikacemi, a také kvůli tomu, zda zvýhodňuje své vyhledávací služby.
EK uvedla, že Google upřednostňuje vlastní služby, jako Google Shopping, Google Hotels a Google Flights před službami konkurenčních společností. Zvýhodňováním vlastních služeb tak Alphabet nezajišťuje transparentní, spravedlivé a nediskriminační zacházení se službami třetích stran, jak požaduje DMA.
Podle druhého obvinění Alphabet technicky brání vývojářům aplikací, aby volně směrovali spotřebitele k jiným kanálům pro lepší nabídky. EK uvedla, že poplatek, který společnost účtuje za zprostředkování získání nového zákazníka pro vývojáře aplikací prostřednictvím Google Play, je nepřiměřeně vysoký.
„Cílem dvou předběžných zjištění, která dnes přijímáme, je zajistit, aby Alphabet dodržoval pravidla EU pokud se týká dvou služeb široce využívaných podniky a spotřebiteli v celé EU, a to Google Search a telefonů s Androidem,“ uvedla komisařka EU pro hospodářskou soutěž Teresa Riberová.
Předběžná zjištění nejsou konečné rozhodnutí, ale spíše oficiální upozornění, že EK má důvodné podezření na protiprávní jednání. Firmy pak mají možnost se k těmto zjištěním vyjádřit a obhájit se, než komise rozhodne o případných sankcích či nápravě. Pokud EK rozhodne, že firma porušila DMA, hrozí takové společnosti pokuta ve výši až deseti procent jejích celosvětových ročních tržeb. Tržby Alphabetu loni činily 350 miliard USD (osm bilionů Kč). EK již v posledních desetiletích uložila firmě za různá porušení antimonopolních pravidel pokuty ve výši více než osm miliard eur (200 miliard Kč), upozornila agentura Reuters.
Oznámení EK přichází v době napětí mezi EU a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten pohrozil uvalením cel na země, které ukládají pokuty americkým společnostem.
Napsat komentář