Mezinárodní kosmická stanice ISS - Pobyt člověka ve vesmíru - Astronauti

Astronauti čelí po návratu na Zemi velké fyzické i psychické zátěži

Astronauti po návratu na zemský povrch čelí velké fyzické i psychické zátěži. Přizpůsobují se gravitaci i informačnímu přetížení a kromě extrémní únavy se musí jejich organismus znovu přizpůsobit běžným podnětům prostředí. Upozornila na to sociální psycholožka Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR. V úterý se zpět na Zemi vrátila dvojice amerických astronautů, která na více než devět měsíců uvázla na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Původně měli američtí astronauti Sunita Williamsová a Barry Wilmore strávit na oběžné dráze jen pár dní.

Pobyt ve vesmíru podle psycholožky významně narušuje spánkový režim. Na ISS astronauti obvykle spí méně, než by potřebovali, a po návratu na Zemi musí jejich tělo projít restartem cirkadiálních rytmů. „Například spánek sedm hodin je naprostá vzácnost,“ zmínila Poláčková Šolcová.

Návrat do gravitace a větší informační zátěž

Návrat do gravitace je podle ní extrémní zátěží pro organismus, vyplývající z řady fyziologických změn ve vesmíru a dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci.

„V mikrogravitaci dochází především k posunu všech tělních tekutin vzhůru, což ovlivňuje všechny tělní fyziologické systémy člověka. Readaptace na gravitaci je výzvou fyzickou, fyziologickou i psychickou,“ popsala a doplnila, že bolet v takové situaci může i prostý nádech a výdech.

Proces adaptace podle psycholožky zahrnuje nejen fyziologické změny, ale také psychické nastavení na realitu, která je oproti pobytu na ISS mnohem dynamičtější. Poláčková Šolcová dále zdůraznila, že astronauti se musí mimo jiné vypořádat s nároky na svou pozornost i s velkým množstvím administrativních a mediálních povinností.

„Ve vesmíru je informační zátěž nižší, prostředí je stabilní a mozek nemusí zpracovávat tolik podnětů, jako jsou teplo, vlhkost, hluk nebo světlo. Po návratu se však setkávají s informačním přetížením, což je vyčerpávající,“ uvedla psycholožka.
Změna ve vnímání naší planety

Odcizení od lidí po návratu však astronauti obvykle nepociťují, protože při misi mají pravidelný kontakt s rodinou i kolegy prostřednictvím komunikačních technologií. „Někteří dokonce říkají, že jsou ve spojení s blízkými více než na Zemi, kde jejich příprava na mise značně omezuje osobní setkání,“ poznamenala Poláčková Šolcová.

Mise nekončí přistáním

Psychická příprava na návrat se podle ní odehrává hlavně v průběhu rehabilitace. Klíčovou výzvou je vypořádat se s velkým zájmem veřejnosti, vědců i médií. „Astronauti mají rozvrhy plné na rok dopředu, jejich mise nekončí přistáním,“ řekla Poláčková Šolcová.

Overview efekt

Kromě fyziologických a psychických změn podle psycholožky dochází u astronautů i ke změně vnímání Země. Tento fenomén je označován jako „overview efekt“, kdy astronauti po návratu často popisují hlubší respekt a lásku k planetě, protože ji viděli z nadhledu jako jednotný celek bez hranic a konfliktů. To je často motivuje k aktivitám zaměřeným na ochranu životního prostředí či humanitární pomoc.


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.