ChatGPT - OpenAI - Umělá inteligence - AI - chatbot

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.

„V nočních hodinách je pro mě jednodušší svěřit se AI,“ říká 30letá Tchajwanka Ann Li. Nedávno jí lékaři diagnostikovali vážnou nemoc a od té doby se potýká s úzkostmi. V noci, kdy na ni nejvíce dolehne strach a její přátelé spí, se obrací na AI, aby jí pomohla.

Pětadvacetiletá Číňanka Jang, která si nepřála uvést celé jméno, nikdy nenavštívila psychologa. Dostat se k nějakému je v zemi složité a svěřit se rodině nebo přátelům si nedokáže představit, proto tento rok vyhledala pomoc u AI. „Říct pravdu lidem je pro mě nepředstavitelné,“ říká.

Li a Jang patří mezi stále početnější skupinu lidí, kteří se s duševními problémy obracejí spíše na AI než na psychoterapeuty. Časopis Harvard Business Review nedávno publikoval studii, jež ukazuje, že jeden z hlavních důvodů, proč dospělí používají chatboty, je právě psychologická podpora. Na sociálních sítích se pak objevují statisíce příspěvků, v nichž lidé vychvalují AI za to, že jim pomohla.

AI šetří čas i peníze

Na Tchaj-wanu a v Číně trpí duševní nepohodou zejména mladí lidé a přístup k odborné pomoci je omezený. Trvá dlouho, než člověk získá sezení u odborníka, a ne každý si to může finančně dovolit. AI tak šetří lidem čas i peníze a dává jim skutečné odpovědi. Ve společnostech, kde mít duševní problémy zůstává tabu, jim navíc chatbot poskytuje větší soukromí.

Li na Tchaj-wanu používá ChatGPT. Ten ji poskytuje odpovědi, které chce slyšet, ale tím pádem jsou i předvídatelné a málo přínosné. Chybí jí také proces sebeobjevování při terapiích.

Naopak 27letá Tchajwanka Na-pi Liou, která nyní žije v Londýně, je s používáním tohoto chatbotu spokojená. „Když něco sdílím s přáteli, ne vždy mi rozumí. Ale ChatGPT bere mou otázku vážně a odpovídá okamžitě,“ říká.

AI může podle expertů pomoct lidem, kteří mají problémy, ale nepotřebují ještě vyhledat odborníky, nebo těm, kteří jenom potřebují trochu povzbuzení. Tato technologie by však měla sloužit jako doplněk, nikoliv jako plná profesionální pomoc.

„AI má potenciál stát se důležitým prostředkem k popularizaci duševního zdraví,“ řekl mluvčí Tchajwanské asociace poradenské psychologie. Zároveň ale upozornil, že AI může být až přehnaně pozitivní, mohou jí také uniknout důležité signály duševního onemocnění u daného člověka a hrozí, že jejím používáním člověk oddálí potřebnou návštěvu psychoterapeuta. AI navíc nepodléhá etickým kodexům psychologie.

„Z dlouhodobého hlediska, pokud v AI vývoji nedojde k výraznému pokroku, který půjde za hranici naší představivosti, základní struktura psychoterapie zůstane,“ dodal klinický psycholog I-Sien Su z tchajwanské organizace True Colors.


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.