Experti na protidrogovou politiku varují před růstem digitální závislosti u dětí. Kritizují algoritmy sítí, které podle nich ke zhoršování situace a duševního zdraví mladých přispívají. Žádají debatu o možné regulaci a ochraně.
„Algoritmy sítí jsou nastaveny velmi sofistikovaně. Dělají je profesionálové tak, aby se lidi stali závislými. Děcka na sítích tráví v průměru 4,5 hodiny denně. Máme ale děti, které jsou u toho deset hodin denně. Debaty o regulaci jsou na místě. Už máme armádu dětí, které mají vážné zdravotní a psychické problémy kvůli silné závislosti,“ řekl šéf TTRPZ a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dodal, že digitální závislost může mít srovnatelné dopady jako návykové látky.
Podle výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) za rok 2024 tráví víc než čtyři hodiny denně na sociálních sítích třetina šestnáctiletých v Česku. Celkem 44 % žáků devátých tříd základních škol a prvních ročníků učilišť a středních škol se dívá nadměrnou dobu na videa.
Na sítích bývá rizikovou dobu, kdy hrozí závislost, 29 % šestnáctiletých. U hraní her to bylo 12 % mladých. Hazardní hry a loterie za poslední rok hrálo skoro 28 % šestnáctiletých. V roce 2019 to bylo 21 %. Přibylo hraní na internetu i mimo něj. V nedobrém duševním stavu bylo minulý rok 23 % šestnáctiletých – třetina dívek a 13 % chlapců. V roce 2019 se psychické potíže objevily či hrozily asi 18 % šestnáctiletých – 24 % děvčat a 12 % chlapců.
Pokles u alkoholu a konopí
„Politici jsou uklidněni tím, že klesá užívání alkoholu a konopí. Není ale důvod být klidný. Děti přestávají sice alkohol a konopí užívat, ale zároveň třetina z nich vykazuje problematické užívání digitálních technologií. Z toho plynou duševní obtíže jako deprese, úzkostné stavy, často poruchy příjmu potravy a další,“ uvedla expertka na problematiku závislostí Jana Michailidu. Poukázala na nedostatek dětských terapeutů, psychologů a psychiatrů. Podotkla, že rostoucí problémy si mladí ponesou i do dospělosti, bude to mít dopad na společnost.
Na problematiku se zaměřují odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) i dalších institucí. Svou studii chce připravit také TTRPZ. Debata by se podle Vobořila měla pak vést o nastavení regulací či o opatřeních ve školách. Podle Vobořila by tématu měly věnovat i politické strany a hnutí ve svých volebních programech.
Zástupci 13 velkých organizací na ochranu dětí a lidských práv vyzvali minulý týden vládu a Parlament k urychlenému přijetí zákona o digitální ekonomice. Podle nich není možné bez normy ochranu v on-line prostředí účinně vymáhat. Výzvu podpořila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
AN
Zdroje a obrázky: TTRPZ; Pixabay
Napsat komentář