Pořad České televize (ČT) 168 hodin a Nora Fridrichová

Rada ČT se 19. srpna mimořádně sejde ke zrušení 168 hodin

Rada České televize (ČT) se v pondělí 19. srpna odpoledne, tedy devět dní před svým plánovaným řádným zasedáním, mimořádně sejde kvůli ukončení publicistického pořadu 168 hodin . O svolání požádalo předsedu Karla Nováka osm radních z 18. Místopředseda Ivan Tesař termín mimořádného zasedání potvrdil.

„Jsem v zahraničí na dovolené, až teď čtu, co se děje, a nestačím se divit. Ještě minulý čtvrtek jsem byla panem ředitelem označena za špičkovou novinářku, ale jak se kupí kritika na zrušení 168 hodin, najednou, o tři dny později, už jsem naopak velmi nekvalitní,“ tak se vyjádřila Nora Fridrichová k současné situaci a k dopisu generálního ředitele České televize Jana Součka, který obdržela Rada ČT.

Generální ředitel České televize Jan Souček minulý týden oznámil, že pořad 168 hodin s Norou Fridrichovou po prázdninách skončí. Jako důvody, které oznámil Radě, uvedl opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží a nepřijatelný způsob konverzace Fridrichové s bývalým zaměstnancem ČR Markem Wollnerem.

Souček se jednání Rady ČT nezúčastní

Souček se podle svého vyjádření jednání Rady nezúčastní. „Zákon o České televizi výslovně zakazuje ingerenci Rady ČT do přípravy a vysílání jednotlivých pořadů. Pokud bude mít mimořádná Rada na pořadu pouze debatu o ukončení výroby pořadu 168 hodin, svou účastí bych legitimizoval porušení zákona. Radní ode mě dnes obdrželi obsáhlé vysvětlení skutkového stavu, z něhož naše rozhodnutí vzešlo,“ uvedl Souček v pondělí ve svém vyjádření.

Podle Součkova sdělení Radě docházelo ze strany redakce pořadu 168 hodin v uplynulých několika letech při zpracování reportáží k opakovanému porušování závazných pravidel, a to totožným či velmi podobným způsobem. Ve většině případů šlo o neposkytnutí dostatečného nebo dokonce žádného prostoru pro vyjádření protistran, oponentních odborných názorů či nezbytného kontextu.

Fridrichová byla také podle dopisu na podzim roku 2022 středobodem vyšetřování komise vedené ombudsmanem ČT kvůli podnětu pro podezření ze šikanování podřízených. Komise podezření nepotvrdila, respektive podezření nedosahovala podle závěru komise takové intenzity, aby byla řešena ukončením pracovního poměru. Poukázala ale na opakované manažerské selhání Fridrichové. Ze závěrečné zprávy vyplývá, že k problémům a nezdravému prostředí v redakci skutečně docházelo.

Co je Rada ČT

Do působnosti Rady náleží: jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií České televize, schvalovat rozpočet a závěrečný účet České televize a kontrolovat plnění rozpočtu České televize, schvalovat na návrh generálního ředitele Statut České televize, předkládat Poslanecké sněmovně ke schválení Kodex České televize, schvalovat návrhy generálního ředitele na zřizování nebo zrušení televizních studií (§ 9 odst. 8), rozhodovat o stížnostech týkajících se generálního ředitele, dohlížet na plnění úkolů veřejné služby v oblasti televizního vysílání (§ 2 a 3) a na naplňování zásad vyplývajících z Kodexu České televize, schvalovat dlouhodobé plány programového, technického a ekonomického rozvoje, zřizovat dozorčí komisi (§ 8a) a určovat mzdu generálního ředitele. Rada ČT uděluje generálnímu řediteli ČT souhlas ke zcizení, popř. zatížení nebo pronájmu nemovitostí na dobu delší než tří měsíců.

Rada ČT rovněž kontroluje činnost České televize v souvislosti s jejím právním nástupnictvím po Československé televizi v oblasti autorských práv k dílům a v právech příbuzných právu autorskému. Rada ČT předkládá Poslanecké sněmovně (které je ze své činnosti odpovědna) výroční zprávu o činnosti a hospodaření České televize. Rada hospodaří podle vlastního rozpočtu, náklady na činnost Rady a na odměny jejích členů, jakož i náklady na činnost dozorčí komise a na odměny jejích členů se hradí ze zvláštní výdajové položky rozpočtu České televize.


Jak Rada pracuje?

Rada České televize se schází na jednáních, která jsou veřejná, a jejichž průběh upravuje Jednací řád, který Rada přijme do třiceti dnů od začátku funkčního období.


Jak se obracet na Radu České televize?

Rada ČT projednává podněty a připomínky k činnosti České televize, které na její adresu docházejí. Jestliže však obsah došlých materiálů nespadá do působnosti a pravomoci Rady, postoupí jej po rozhodnutí o této skutečnosti zpravidla příslušným orgánům v rámci struktury ČT, v mnoha případech potom Radě ČR pro rozhlasové a televizní vysílání. Ze zákona je Rada ČT povinna řešit stížnosti na generálního ředitele České televize.

České televize poskytuje podle § 2 zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, v platném znění, službu veřejnosti České republiky tvorbou a šířením televizních programů na celém území České republiky.

Jejím posláním je poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky, vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti, rozvíjení kulturní identity obyvatel České republiky včetně příslušníků národnostních nebo etnických menšin, výroba a vysílání zejména zpravodajských, publicistických, dokumentárních, uměleckých, dramatických, sportovních, zábavných a vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež.

Uvedené poslání naplňuje ČT zejména tím, že provozuje vysílání na dvou celoplošných vysílacích okruzích, zřizuje síť vlastních zpravodajů, vytváří archivní fondy, udržuje je a podílí se na jejich využívání jako součásti národního kulturního bohatství. Podrobnější úprava poslání ČT je upraven v zákonem přejímaném Statutu České televize.

Domnívá-li se kdokoliv z české veřejnosti, že Česká televize porušila či porušuje díky činnosti a/nebo nečinnosti generálního ředitele ČT, který je zodpovědný za její řádné fungování, své zákonné poslání, může se podle § 8 odst. 1 písm. f) zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, v platném znění, obrátit na Radu ČT se stížností na generálního ředitele ČT. Rada ČT o stížnosti rozhodne, zpravidla poté, co přijme od generálního ředitele o obsahu stížnosti vysvětlení.

AN
Zdroje a obrázky: ČT; Rada ČT; agentury


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..