Grilování - Gril - Špízy (Ilustrační foto)

Grilování letos bude dražší, více stojí maso, zelenina či olivový olej

Grilování bude letos pro Čechy většinou dražší než v loňském roce. Litr olivového oleje zdražil o polovinu. Kuřecí prsa, vepřová pečeně nebo makrela zdražila zhruba o čtvrtinu. O třetinu více si lidé letos připlatí za cuketu a brambory. Z 15 sledovaných položek společností Česká distribuční bylo zaznamenáno zdražení u deseti z nich. Kupříkladu bavorské klobásky jsou podle analýzy firmy zhruba o pětinu levnější, o 17 % zlevnila vepřová krkovice a hermelín o 7 %.

Společnost sledovala 15 položek v sedmi obchodních řetězcích v Česku a srovnávala ceny z letošního a loňského června. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích podle manažera marketingu a komunikace České distribuční Jaroslava Staňka činila 24 procent.

Ceny nejvíce vzrostly u olivového oleje. Letos v červnu ho ve slevových akcích obchodní řetězce nabízely v průměru za 318 korun za litr, což je podle České distribuční minimálně o 105 korun více než loni. Kuřecí prsa a makrely meziročně zdražily o 37 korun za kilogram, vepřová pečeně o 29 korun. To je zdražení o přibližně 25 % u všech tří položek. Hovězí maso do burgeru zdražilo průměrně o 10 %, kilogram aktuálně stojí zhruba 220 korun. Hovězí žebra jsou letos o 6 % dražší. Špekáčky lidé letos koupí o 5 % dráž než loni, kilogram průměrně stojí 140 korun.

Kilogram cukety letos vychází průměrně na 34 korun, což je o třetinu více než loni. O šest korun více, 24 korun, stojí letos kilogram brambor. O 15 % zdražila také paprika.

Co zlevnilo?

Ač bude letos grilování celkově dražší, jsou i položky, které oproti loňsku stojí mémě. Bavorské klobásky letos mohou lidé koupit v průměru o 47 korun levněji, vychází na 207 korun za kilogram. Vepřová krkovice zlevnila o 28 korun za kilogram na zhruba 138 korun. Cena hermelínu klesla přibližně o 20 korun za kilogram. Levnější je také celé kuře, cena kuřecích stehen se ale nezměnila.

AN – Recepty a vaření
Zdroje a obrázky: Česká distribuční; Pixabay

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..