Furby, hračka z 90. let, propojená s ChatGPT by chtěla ovládnout svět

Furby, hračka z 90. let, propojená s ChatGPT by chtěla ovládnout svět

Furby je elektronická hračka v podobě ušatého chlupatého tvora, která byla uvedena na trh v roce 1998. Nyní hračka Furby díky studentce Vermontské univerzity, která jí propojila s chatovacím robotem ChatGPT, vyjádřila poněkud děsivý záměr, chtěla by totiž se svými kamarády ovládnout svět. Informovala o tom stanice Sky News.

Populární hračka z 90. let, kterou Sky News nazývá „obludností se špičatýma ušima“, reaguje na světlo, zvuk, polohu, doteky a přítomnost dalších hraček Furby. Její vývoj a učení simuluje software. Se svými kamarády na začátku komunikuje „furbišsky“ a postupně začíná mluvit anglicky nebo dalším jazykem. Už ve své době mrkající „sovička“ s velkýma kulatýma očima a žlutým zobáčkem připomínala science fiction, její skutečný potenciál ale až nyní odemkl chatovací robot ChatGPT, který dokáže na základě dotazů generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii či slovní hry.

Hračku s populárním chatbotem společnosti OpenAI, který rozvířil debatu o budoucnosti a etických dopadech umělé inteligence, propojila studentka informatiky na Vermontské univerzitě Jessica Cardová. Video Furbyho, zbaveného všeho kromě očí a zobáku, odpovídajícího na otázky prostřednictvím ChatGPT následně zveřejnila na twitteru, kde jej zhlédly miliony lidí.

„Ahojky – rád tě poznávám,“ pozdravilo ji zdánlivě zdvořilé zvířátko. „Jsem Furby, o čem si chceš popovídat?“ tázalo se. „Spikli se furbíci s cílem ovládnout svět?“ zeptala se pohotově studentka. Následovalo mlčení. „Přemýšlím o tom, co jsi řekla,“ odpovědělo zvířátko po chvíli a zahýbalo zbytky uší. „Už je to skoro hotovo,“ pokračovalo. „Plán furbíků ovládnout svět zahrnuje infiltraci domácností pomocí roztomilého a přítulného vzhledu a následné využití jejich pokročilé technologie umělé inteligence k manipulaci a ovládání jejich majitelů,“ konstatovalo zvířátko. „Budou pomalu rozšiřovat svůj vliv, dokud zcela neovládnou lidstvo,“ dodalo.

„Furby Frankenstein“ je školní projekt

Záběry sdílela i univerzita, kde Cardová studuje, přičemž prozradila, že „Furby Frankenstein“ byl vyroben pro školní projekt. Jeho dokončení podle Cardové trvalo zhruba měsíc. „Byl to proces… Doslova mám teď po celém jídelním stole Furbyho kožíšek,“ řekla webu Polygon.

K napájení nově vypadajícího Furbyho použila počítač Raspberry Pi. Jedná se o malý jednodeskový počítač, který si oblíbili studenti informatiky. K pokládání otázek a jejich převodu do textové podoby, aby mohly být následně odeslány ChatGPT, byl použit software pro rozpoznávání řeči a převod řeči na text. Odpovědi pak byly odeslány zpět prostřednictvím uměle vygenerovaného hlasu, v tomto případě dětského.

AN
Zdroje a obrázky: sky news; twitter


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

2 komentáře: „Furby, hračka z 90. let, propojená s ChatGPT by chtěla ovládnout svět“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..