AI - Umělá inteligence

Umělá inteligence (AI) dle německého ekonoma nepovede k masové nezaměstnanosti

Umělá inteligence (AI) nepovede k masové nezaměstnanosti. Jens Südekum, což je německý ekonom, se neobává, že by kvůli nástupu umělé inteligence (AI) došlo k masivnímu rušení pracovních míst a nárůstu nezaměstnanosti. Považuje AI naopak za příležitost, jak lidskou práci zkvalitnit a jak lépe využít získaný volný čas. V rozhovoru se zahraničními korespondenty řekl, že podle jeho názoru budou vznikat zcela nové pracovní pozice podobně, jako tomu bylo v minulosti ve chvílích jiných zásadních technických a technologických skoků.

„Pokud některé procesy dokážeme skutečně zcela zautomatizovat a lidskou práci nahradit, pak stále budeme mít místa, kde jsou lidské ruce opravdu potřebné a vyhledávané a kde nejdou nahradit. To jsou třeba řemeslníci, školy, školky a sociální oblast, jako jsou pečovatelé. Tam všude chybí lidé, takže nadále budou dobré podmínky k nalezení nové práce,“ řekl Südekum. Poznamenal ale, že místa v sociální sféře jsou nyní považována za finančně špatně ohodnocená, takže mzdové podmínky se bude třeba narovnat.

Südekum, který přednáší na Univerzitě Heinricha Heineho v Düsseldorfu a který rovněž působí jako vědecký poradce na spolkovém ministerstvu hospodářství, poukázal na to, že například USA hledí na rozvoj umělé inteligence s většími obavami než Němci a další Evropané. „V debatách ve Spojených státech a v Německu vidím zajímavý rozdíl. Akademický sektor v USA vnímá směr, jakým se umělá inteligence vyvíjí, velmi skepticky a zdůrazňuje nebezpečí včetně ztráty pracovních míst,“ řekl.

Skutečnost, že Němci mají v této věci jiný pohled, je podle Südekuma dáno historickými a demografickými událostmi. „USA získaly při minulých vlnách technologického pokroku, jako byly třeba robotika a automatizace průmyslu, negativní zkušenosti, kdy byla pracovní místa nahrazována stroji. V Německu tomu bylo trochu jinak,“ řekl. Nasazení robotů podle ekonoma nevedlo ke ztrátám pracovních míst, ale naopak k přeškolování stávajících zaměstnanců a jejich dalšímu vzdělávání.

Rekvalifikace v Německu

„Kdo včera ještě montoval auta, což nyní dělá robot, tak ten mohl další den nastoupit třeba do marketingu nebo údržby,“ řekl Südekum. Důvodem, proč zaměstnavatelé v Německu investovali a investují do rekvalifikace pracovníků, je podle něj demografická situace. „Německá populace stárne a zmenšuje se,“ připomněl odborník.

Němečtí experti dlouhodobě upozorňují, že Německo potřebuje k udržení stávající úrovně blahobytu získávat ročně 400 000 pracovníků. Před pandemií přicházelo do Německa podle spolkového ministerstva práce a sociálních věcí okolo 315 000 pracovníků ročně, omezení související s nemocí covid-19 pak migraci utlumila.

Německá vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze koncem března přijala návrh zákona, kterým chce výrazně usnadnit přistěhovalectví kvalifikovaným pracovníkům, bez kterých se země k zajištění hospodářství a sociální stability v budoucnu neobejde.

Zásadní proměna pracovního trhu

Südekum nicméně nepochybuje, že se pracovní trh pod vlivem umělé inteligence zásadně promění, tvrdou ránu proti stabilitě trhu ale nepředpokládá. Očekává sice, že umělá inteligence nahradí mnoho oblastí činnosti, které dosud vykonávají lidé. Týkat se to podle něj bude i části právního poradenství a také žurnalistiky, což prý ale nevnímá jako škodu.

„Novináři již nebudou muset psát dlouhé standardní texty, to za ně převezme umělá inteligence. Volný čas tak budou moci využít ke zkvalitnění své práce,“ řekl. „Výsledným efektem bude lepší produkt. A vzhledem k demografické situaci to může velmi dobře fungovat,“ poznamenal.

Rizika AI

Vedle výhod vidí Südekum v umělé inteligenci i rizika, a to například zneužití pokroku k šíření dezinformací, podvržených videí a promyšlených podvodů. Problémem podle něj může být i regulace umělé inteligence, kterou připravuje Evropská unie a na které pracují i členské země bloku. „Umělá inteligence je globální věc. Pokud nastavíme příliš tvrdé podmínky, hrozí nebezpečí, že se bude vyvíjet zcela mimo Evropu,“ dodal.

Walmart používá AI, aby si s dodavateli dohodl lepší ceny

Americký maloobchodní řetězec Walmart používá umělou inteligenci, aby ušetřil. Ceny s dodavateli pro něj vyjednává místo nákupčího týmu chatbot. Informuje o tom agentura Bloomberg. Zatímco veřejnost zkouší, jak se umělá inteligence (AI) popasuje s psaním hollywoodských scénářů nebo s názorem na hru fantasy baseball či s teorií umění, Walmart se ji rozhodl využít k mnohem pragmatičtějšímu účelu, a to k jednání s dodavateli. Používá chatbota, kterého vyvinula kalifornská společnost Pactum AI, jejíž software pomáhá velkým firmám s obchodními jednáními. Walmart software seznámí s rozpočtem a svými požadavky, umělá inteligence pak uzavírá dohody s lidskými prodejci místo nákupčího týmu.

„My zadáváme požadavky a ona nám na konci sdělí výsledek,“ říká viceprezident pro mezinárodní aktivity Darren Carithers. Software společnosti Pactum podle něj zkrátil dobu vyjednávání u každé dohody s dodavatelem z týdnů nebo měsíců na dny. Walmart říká, že úspěšně uzavřel obchody s přibližně 68 % oslovených dodavatelů. Průměrně přitom od zavedení programu na konci roku 2021 ušetřil díky robotickému vyřizování smluv tři procenta.

Walmart jako průkopník

Walmart byl prvním zákazníkem Pactum a jedním z mála velkých maloobchodních prodejců v USA, kteří při jednáních s prodejci umělou inteligenci nasadili, píše Bloomberg. Dohadování s dodavateli se snaží podle bývalého zaměstnance Amazonu Martina Heubela zautomatizovat i tato firma. Konkurenční řetězec Target uvádí, že umělou inteligenci k vyjednávání s dodavateli nevyužívá.

„Obrovský potenciál spočívá v tom, že jakákoli firma může brzy použít umělou inteligenci (AI), aby se vypořádala s problémem, pro který je běžně zapotřebí celý nákupčí tým,“ říká vedoucí výzkumník z Národního výzkumného ústavu pro matematiku a informatiku v Nizozemsku Tim Baarslag. Vyjednávání bývalo dovedností pouze lidí, ale nyní je ho stejně schopna vést umělá inteligence, dodává.

Umělá inteligence není hrozbou pro lidské vyjednavače Walmartu, alespoň zatím ne, píše Bloomberg. Místo toho společnost používá tento nástroj k úsporám u smluv, které nemusejí být dostatečně velké na to, aby si na ně vyčlenil větší či menší objem času nákupní manažer. Software společnosti Pactum dokáže smlouvat o širokém spektru problémů, včetně slev, platebních podmínek a cen jednotlivých produktů.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; bloomberg; pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „Umělá inteligence (AI) dle německého ekonoma nepovede k masové nezaměstnanosti“

  1. […] Umělá inteligence (AI) dle německého ekonoma nepovede k masové nezaměstnanosti […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..