V dnešních statistikách se zaměříme čistě na Českou republiku, podíváme se na to, jak si vedou nejznámější a nejpoužívanější sociální sítě a jak si (ne)vedou retro chaty a komunitní portály. V prvním případě budeme vycházet ze statistik StatCounter, v tom druhém z našich dřívějších statistických šetření ohledně českých chatů a z čísel Anděla Azazela, která uveřejnil ve své květnové glose.
Sociální sítě, hlavně po nástupu Facebooku v Česku roku 2008, začaly nekompromisně vytlačovat dnes již retro chaty, tedy portály, kde se odehrával většinový virtuální šum. Servery jako Lidé.cz, XChat nebo Líbím se ti na konci první dekády nového milenia jejich uživatelé začaly opouštět a přesouvat se právě na moderní sociální sítě. Po 15 letech rozmachu nejrůznějších sociálních sítí si již dnes ti starší sotva vzpomenou na nějakýc XChat, ti nejmladší už ho povětšinou ani neznají.
Sociální sítě v Česku
Nejprve se podíváme na sociální sítě, retro chaty jakožto zkomírající platforma si necháme na závěr. V České republice dlouhodobě a jednoznačně dominuje Facebook následován Pinterestem, který má ovšem značný odstup. Bronzová příčka patří opět sociální síti provozované společností Meta Instgram. Následují služby Twitter, YouTube a Tumblr.
Co se týče jednotlivých zařízení skrze která uživatelé chodí na sociální sítě, pak tady existují některé dosti velké rozdíly. Porovnáme-li desktop se smartphony, pak na obou zařízeních také dominuje Facebook, na desktopu to už ovšem není tak evidentní, na počítačích a noteboocích si velmi zdatně vede Pinterest. Třetí místo náleží sociální síti Elona Muska Twitter. Na mobilech je situace ale docela jiná, zde na druhém místě Instagram následovaný Pinterestem.
Retro chaty
AzaNoviny v minulosti prováděly pravidelné statistické šetření chatovacích portálů mnoho let, vždy dvakrát do roka. Se skomíráním tohoto segmentu od těchto prvidelných statistik však upustily. U retro chatů se podíváme na jejich vývoj v čase, a to od roku 2014 až po květen 2023. V následující tabulce se budou mísit naše data z oficiálních statistik a soukromá data Anděla Azazela ze zmiňovaného článku na Xglosách.
AN
Zdroje a obrázky: statcounter; xglosy; remix pixabay
Napsat komentář