Klávesnice notebook (Ilustrační foto)

Podvodníci zaštiťující se NÚKIB vylákali z lidí stovky tisíc korun

Podvodníci zaštiťující se Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento týden vylákali telefonicky z lidí stovky tisíc korun. V telefonickém hovoru volající tvrdí, že pracuje v bance, má informace právě od NÚKIB a přesvědčuje volaného, aby převedl své peníze na „rezervní účet“, jinak hrozí jejich ukradení. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Před podvody úřad varoval už před týdnem.

Lidé jsou během telefonátů naváděni k převodu peněz pod časovým nátlakem. Při telefonátech se podvodníci mimo jiné zaštiťují jmény zaměstnanců NÚKIB. Získali je pravděpodobně z veřejně dostupných zdrojů, a snaží se tak dodat situaci na vážnosti a důvěryhodnosti.

„Konkrétně v jednom z případů se takto povedlo vylákat z oběti více než půl milionu korun. Znovu upozorňujeme na to, že tyto telefonáty jsou podvodné. NÚKIB v rámci své činnosti nekontroluje převod financí. Úřad v této věci podal trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedla mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová.

Pokud se lidé stanou terčem podobného telefonátu, neměli by podle mluvčí podléhat nátlaku. Hovor by měli ukončit a navštívit osobně pobočku banky nebo oficiální webové stránky daného úřadu či instituce. Vyhledat v kontaktech oficiální telefonní číslo, zavolat na něj a ověřit si si, zda volal skutečně zaměstnanec úřadu či instituce. Následně se mají podle doporučení NÚKIB spojit se svou bankou a také s policií.

Jak se účinně bránit? Zachovejte chladnou hlavu!

Pokud se stanete terčem podobného telefonátu, nepodléhejte nátlaku, který na vás bude vyvíjen. Hovor ukončete a navštivte osobně pobočku vaší banky nebo oficiální webové stránky daného úřadu či instituce. Vyhledejte v kontaktech oficiální telefonní číslo, zavolejte na něj a ověřte si, zda vám volal skutečně zaměstnanec úřadu či instituce. Následně se spojte se svou bankou a také s Policií ČR.

Pachatelé dnes běžně dokáží napodobit (podvrhnout) jakákoliv telefonní čísla (tzv. spoofing), tedy i ta oficiální. Obětem se tak může zdát, že příchozí hovor je skutečně např. od NÚKIB nebo bankovní instituce. Nemusí tomu tak ale být.


Podle loňských údajů České bankovní asociace se počet kybernetických útoků na klienty tuzemských bank za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně. Škoda na jednoho poškozeného klienta dosáhla v průměru 161.500 korun. Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing, které patří k těm nejzákeřnějším.

AN
Zdroje a obrázky: núkib; pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

2 komentáře: „Podvodníci zaštiťující se NÚKIB vylákali z lidí stovky tisíc korun“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..