Samsung Mobil

Provozní zisk Samsungu klesl o 78 %, výsledek je ale lepší než analytici čekali

Provozní zisk Samsungu sice výrazně pokles, ovšem analytici predikovali ještě horší čísla. Jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve třetím čtvrtletí klesl provozní zisk meziročně o 78 % na 2,4 bilionu wonů (41,5 miliardy Kč). Výsledky však byly lepší, než se čekalo, jelikož trh s paměťovými čipy vykazuje po výrazném poklesu první známky oživení. Plyne to z předběžných výsledků uveřejněných samotnou firmou.

Loni v období červenec až září provozní zisk největšího světového výrobce paměťových čipů a smartphonů činil 10,9 bilionu wonů (188 miliard Kč). Tržby Samsungu ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 13 % na 67 bilionů wonů (1,2 bilionu Kč).

Analytici dotazovaní agenturou LSEG SmartEstimate čekali zisk 2,1 bilionu wonů. Výsledky jsou také výrazně lepší než v prvním a druhém čtvrtletí. V prvním čtvrtletí se provozní zisk propadl na 640 miliard wonů, a byl nejnižší od roku 2009. Ve druhém čtvrtletí pak činil 670 miliard wonů.

Agentura Reuters uvedla, že za pokles zisku může především přetrvávající nadbytek čipů na trhu, který způsobuje velké ztráty v důležitém segmentu jihokorejského technologického gigantu. Globální ekonomické zpomalení a vyšší úrokové sazby měly negativní dopad na poptávku po většině spotřebitelského zboží, což přimělo výrobce čipů snížit výrobu, aby se vyhnuli prudkému poklesu cen. Analytici ale upozorňují, že ceny paměťových čipů se ve třetím čtvrtletí pravděpodobně odrazily ode dna a ceny některých tipů začaly oživovat.

Divize čipů v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,58 bilionu wonů a ve druhém 4,36 bilionu wonů. Ve třetím čtvrtletí se však podle analytiků ztráta zřejmě snížila na zhruba tři biliony wonů, protože Samsung se zaměřil na ziskovější a vyspělejší čipy, jako čipy DRAM používané v umělé inteligenci, a snižoval výrobu starších čipů.

Divize mobilních telefonů

Divize mobilních telefonů podle analytiků pravděpodobně hospodařila s provozním ziskem kolem tří bilionů wonů, což je zhruba stejná částka jako loni. Firma ve čtvrtletí představila svůj prémiový skládací telefon a navzdory nevýraznému vývoji na trhu s chytrými telefony se jí podařilo zvýšit prodej.

Třetí čtvrtletí je obvykle silným čtvrtletím pro divizi mobilních telefonů a obrazovek Samsungu. V této době totiž firma představuje své nové vlajkové přístroje a poptávka po obrazovkách od klientů jako Apple se před uvedením nových modelů na trh zvyšuje.

AN
Zdroje a obrázky: Reuters; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Provozní zisk Samsungu klesl o 78 %, výsledek je ale lepší než analytici čekali“

  1. […] Provozní zisk Samsungu klesl o 78 %, výsledek je ale lepší než analytici čekali […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..