Foxconn - logo - budova

Největší výrobce iPhonů Foxconn má problémy v Číně ohledně daní

Foxconn je společnost se sídlem na Tchaj-wanu známá po celém světě výrobou produktů Apple včetně iPhonů. Zakladatel společnosti Terry Gou v srpnu oznámil, že bude kandidovat v tchajwanských prezidentských volbách v roce 2024 . Poté odstoupil ze svého místa v představenstvu firmy. Foxconn nevyrábí jen nejvíce iPhonů na světě, patří i k největším zaměstnavatelům. Nyní se ovšem firma dostala do problémů v Číně. Místní úřady vyšetřují její dceřiné společnosti kvůli daním a také kvůli tomu, jak v zemi využívají půdu.

Informoval o zmiňovaných záležitostech přinesl čínský státní list Global Times. Deník s odvoláním na obeznámené zdroje uvádí, že vyšetřování postupuje ve dvou provinciích. Foxconn uvedl, že bude při vyšetřování spolupracovat.

Čínské ministerstvo přírodních zdrojů se zabývá využíváním půdy podniky Foxconnu ve vnitrozemských provinciích Che-nan a Chu-pej na východě země. „Dodržování právních předpisů všude, kde působíme, je základním principem společnosti Hon Hai Technology Group,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Hon Hai Technology Group je název, pod kterým společnost vystupuje v Číně a na Tchaj-wanu. Na zahraničních trzích je známá pod značkou Foxconn. Celý podnik se jmenuje Hon Hai Precision Industry. V Česku má továrny v Pardubicích a Kutné Hoře.

Terry Gou a jeho kandidatura na prezidenta

Zakladatel společnosti Terry Gou kandiduje jako nezávislý kandidát v tchajwanských prezidentských volbách, které se mají konat v lednu. Očekává se, že budou mít významný vliv na vztahy Tchaj-wanu s Čínou. Napětí mezi zeměmi v posledním roce zesílilo.

Čína považuje ostrovní stát s 23 miliony obyvateli za svou vzbouřeneckou provincii. V roce 1949 se na něj uchýlili nástupci pekingské vlády poražení v občanské válce, pevninskou Čínu opanovala vítězná komunistická strana.

Gou se na základě dlouholetých zkušeností s prací v Číně vymezil jako alternativa k současné Demokratické pokrokové straně, která staví na odporu proti Pekingu. Po oznámení své kandidatury v roce 2019 rezignoval na místo v představenstvu firmy, v níž si ponechal podíl 12,5 procenta. V té době byl členem Národní strany (Kuomintang), která se považuje za přátelskou vůči Pekingu. Předvolební průzkumy mu ale nedávají velkou šanci.

„Mnoho lidí“ na Tchaj-wanu má podezření, že Foxconn je vyšetřován kvůli tomu, že Gou kandiduje na prezidenta, napsal Global Times. Podle čínských odborníků je vyšetřování „běžné a legitimní, protože každá společnost podléhá daňovým kontrolám“, dodal čínský státní list.

AN
Zdroje a obrázky: GT


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..