Škola na Floridě zakázala studentům mobily. Co se stalo? (Ilustrační foto)

Škola na Floridě zakázala studentům mobily. Co se stalo?

Stát Florida letos na jaře přijal zákon, který od státních školských okrsků vyžaduje zavedení pravidel proti používání mobilů během vyučování. Vedení škol v okrese Orange, který zahrnuje Orlando, se ale rozhodlo zajít ještě dál. Škola zakázala studentům mobily používat po celou dobu, kdy jsou ve škole.

Více než desítka studentů a rodičů z okresu v rozhovorech shodně uvedla, že snahu zakázat mobily ve vyučování podporují. Vůči přísnějšímu režimu zavedenému jejich školským okrskem však mají výhrady. Rodiče mají za to, že jejich děti by měly mít možnost spojit se s nimi mezi hodinami, děti zase celodenní zákaz vidí jako nespravedlivý a ponižující.

Škola zakázala studentům mobily. Co se stalo?

Když se jednoho zářijového odpoledne stovky studentů v americkém Orlandu vyhrnuly z budovy střední školy Timber Creek, aby si odpočaly a naobědvaly se, jejich přestávkový program byl naprosto analogový. Někteří seděli ve skupinkách a povídali si, jiní hráli raketový sport pickleball a k vidění nebyl jediný telefon.

„Očekávají od nás, že budeme přebírat odpovědnost za své činy,“ řekla studentka posledního ročníku Sophia Ferraraová, která by chytrý telefon během přestávek potřebovala kvůli dálkovým kurzům spojeným s vysokoškolským studiem. „Ale pak nám vezmou možnost rozhodovat se a učit se odpovědnému chování,“ dodala.

Stále drsnější pravidla ohledně mobilů

Ve snaze odtrhnout mladé lidi od jejich telefonů přijímají čím dál drastičtější opatření státní školy napříč Spojenými státy. Zákonodárci a šéfové školských okrsků uvádí, že přísná pravidla jsou zapotřebí, protože rozbujelé používání sociálních sítí ve školách ohrožuje vzdělávání dětí i jejich zdraví.

V některých školách žáci naplánovali a natočili útoky na své spolužáky, načež záběry nahráli na platformy jako tiktok a instagram. Jiné aplikace jsou zase podle učitelů a ředitelů rušivým elementem, neboť navádí děti k neustálé komunikaci s kamarády během hodin. Zatímco na mnoha místech se zákazy zavádí na úrovni okrsků, Florida nyní přichází s plošnou strategií.

Nový zákon v jihovýchodním státě od státních škol požaduje, aby studentům zakázaly používat mobily během vyučování a také jim znemožnily aktivity na sociálních sítích prostřednictvím školního internetového připojení. Kromě toho školám nařizuje informovat studenty o tom, „jak sociální sítě ovlivňují chování“. Na rozdíl od jiných školních norem přijatých za úřadování guvernéra Rona DeSantise našel zákon o telefonech podporu napříč politickým spektrem.

Pravidla zavedená se začátkem školního roku sítí škol v okrese Orange, která je osmým největším státním okrskem v USA, ilustrují, jak a proč některé školy své tažení proti telefonům stupňují. Floridští učitelé uvádí, že během pandemie covidu-19 pozorovali sílící užívání mobilů mezi dětmi. Studenti na chodbách sotva zvedali oči od svých zařízení. Někteří tajně natáčeli své spolužáky a videa šířili skrze snapchat a další aplikace.

„Viděli jsme hodně šikany,“ řekl ředitel školy Timber Creek Marc Wasko, který má na starosti asi 3600 dětí. „Měli jsme hodně problémů s tím, že studenti šířili nebo se snažili nahrávat věci, které se děly ve škole,“ pokračoval.

Učitelům docházela trpělivost s používáním mobilů v hodině

Trpělivost s používáním telefonů během hodin docházela i učitelům, jako je Lisa Rodriguezová-Davisová. „Vymykalo se to kontrole,“ shrnula svou zkušenost. Studenti se podle ní během vyučování prostřednictvím chatů domlouvali, že se potkají na toaletách, kde pak natáčeli taneční videa. „Říkám jim záchodové tiktoky,“ řekla.

Když v září nový zákaz vstoupil v platnost, pracovníci školy Timber Creek za první den zabavili studentům přes 100 telefonů, řekl ředitel Wasko. Poté počty konfiskovaných zařízení rychle klesly. Incidentů spojených s používáním mobilů, včetně případů šikany, podle Waska také ubylo.

„No jasně, je to skvělé,“ řekla o novém režimu Nikita McCaskillová, která učí občanskou výchovu. „Studenti jsou víc komunikativní a víc spolupracují,“ pokračovala.

Co na to studenti?

Studentka Peyton Stanleyová poznamenala, že díky zákazu jsou interakce se spolužáky autentičtější, neboť se tolik neodvíjí od sebeprezentace na sociálních sítích, zároveň by se však ve škole cítila bezpečněji, kdyby mohla mít telefon neustále u sebe. Další žáci zase mají pocit, že škola teď připomíná vězení, protože si musí dojít na recepci a požádat o povolení, chtějí-li například zavolat rodičům. Na dodržování zákazu zase dohlíží školní bezpečnostní pracovník, který o přestávkách projíždí areál na golfovém vozíku.

Zda potenciální přínosy zákazu používání telefonů převáží nad daní za omezení již tak omezených svobod studentů, není jasné. Zjevné však je, že takováto opatření otřásají akademickými a společenskými normami generace, která na mobilních telefonech vyrůstá.

„Představte si, že přístroj, který každý den používáte ke komunikaci s ostatními lidmi, je najednou pryč,“ řekla 13letá žačka Catalina. „Máte pocit úplné izolace,“ dodala.

AN
Zdroje a obrázky: NYT; Pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

2 komentáře: „Škola na Floridě zakázala studentům mobily. Co se stalo?“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..