Největším podílníkem XChatu se nově stal Vladislav Naumovič - XChat Fórum

Největším podílníkem XChatu se nově stal Vladislav Naumovič

Největším podílníkem XChatu se nově stal se čtyřiceti procenty Vladislav Naumovič. Společnost 42ideas s.r.o., která je provozovatelem retro chatu XChat, změnila vlastnickou strukturu, když na Valné hromadě konané dne 07.11.2023 byly podíly Petra Flégla převedeny na Vladislava Naumoviče. Ten se tak stal s celkovým podílem 40 % největším společníkem firmy. Dalšími společníky zůstávají STROJ-KOVO s.r.o. s 31 % (jediným společníkem je Jan Zálešák), kdy tento podíl je stále v zástavě Finančního úřadu, Ondřej Tesárek 16 % a David Dee Nesiba s 13 procenty.

42ideas má též nově už pouze jednoho jednatele, kterým je Jan Zálešák, neboť se Valná hromada usnesla na odvolání z funkce jednatele společnosti Ondřeje Tesárka. Dále na Valné hromadě byla upravena „Společenská smlouva“

Historie XChatu

Kořeny XChatu sahají až do roku 1996, kdy se objevila na českém internetu první seznamka jejímž autorem byl Martin Michale. Seznamka se ujala a tak se v roce 1997 objevil Xland, na kterém společně s Martinem Michalem spolupracoval Jiří Vaníček. Kromě seznamky obsahoval Xland i možnost inzerce a kulturní informace či regionální zprávy. Rodící se tým posléze dostal nápad na vytvoření chatu, který kvůli pomalému připojení fungoval pouze na TU Liberec. První písmeno X bylo tehdy s největší pravděpodobností odvozeno od koncového písmene operačního systému Linux resp. Unix. Původní konfigurace na klasickém Pentiu umožňovala bezproblémový chod do 70 uživatelů online.

Průlom nastal v roce 1998, kdy se tým rozrostl o Pavla Francírka. Došlo k rozšíření nabídky služeb, byl posílen hardware a došlo k expanzi. Základem byl chat, forum a email. Přeprogramovaná grafická podoba vydržela s menšími obměnami až do léta roku 2000. Samotná internetová adresa www.xchat.cz začala fungovat 25. 8. 1998 a XChat se stal celospolečenským fenoménem. Na počátku roku 2000 vstoupil do Xteamu další člen Jakub Olexa. Jaro roku 2000 znamenalo navázání spolupráce se společností NetCentrum, která ovšem vydržela pouze do srpna téhož roku. Po roztržkách se XChat rozděluje na dva tábory, Xko.cz původního týmu a XChat.cz který zůstává Centrumu.


Chat verze 1 – 1997

Nešly registrovat nicky. Návštěvnost se pohybovala v desítkách uživatelů online a vše běželo na univerzitním serveru TU Liberec.


Chat verze 2 – 1998

Možnost registrace nicků. Návštěvnost nad 100 lidí online. Běžel již na dvou počítačích stále ještě ve školním prostředí. Zápis dat se prováděl do textových souborů.


Chat verze 3 – léto 1998

První, již známější klasičtější verze. Všichni přecházivší uživatelé z verze 2 na verzi 3 mají stejné datum založení 2.8.1998. Rozšíření služeb o xmail, xforum a následně xpress, xland a srazy.

1.9.2000 přebírá doménu www.xchat.cz společnost NetCentrum společně s celou databází uživatelů. (Xko.cz nakonec ukončilo svůj provoz dne 1.10.2009)

2007 a 2008 – Velká revoluce ve flashových animacích a používání trayů.

XChat mění vlastníka (2016)

V lednu 2016 od Economie a.s. vlastnící Centrum.cz odkoupila XChat firma 42ideas s.r.o. 25. března pak XChat zmigrovala na své servery. Společně s chatovací službou XChat převzala 42ideas s.r.o. i Fotoalba.cz.

AN
Zdroje a obrázky: Justice; XChat


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..