Bitcoin - Nejznámější kryptoměna

Cena Bitcoinu nad 57.000 USD, je nejvýše od konce roku 2021

Cena Bitcoinu se dál zvyšuje a v úterý odpoledne přesáhla 57 tisíc dolarů (1,33 milionu korun). Za den se zvýšila o více než deset procent a je nejvýše od konce roku 2021. Podle analytiků přispívají k růstu jednak bitcoinové fondy obchodované na burze, jednak blížící se půlení Bitcoinu, takzvaný halving.

Krátce po 15:00 SEČ se Bitcoin prodával zhruba za 56 900 dolarů, a za posledních čtyřiadvacet hodin tak vykazoval růst skoro o 11 %. Předtím se dostal až nad 57 430 dolarů. Na rekordu téměř 69 tisíc dolarů se Bitcoin ocitl v listopadu 2021.

Bitcoin je největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. V růstu pokračují i ceny dalších kryptoměn, například Ether odpoledne přidával více než 6 % nad 3260 dolarů.

Zájem podnítila MicroStrategy

Zájem o Bitcoin a další kryptoměny podnítila i zpráva, že softwarová společnost MicroStrategy, která investuje do kryptoaktiv, informovala v pondělí o nákupu dalších asi tři tisíce Bitcoinů za 155 milionů dolarů.

MicroStrategy je v současné době největší firmou s akciemi na burze, která je vlastníkem Bitcoinů. Firma na začátku tohoto měsíce oznámila, že drží asi 190 tisíc tokenů této kryptoměny, které by při úterním kurzu měly hodnotu přes 10,5 miliardy dolarů.

Vedoucí výzkumu na platformě digitálních aktiv VDX Greta Yuanová se domnívá, že trh povzbudily právě firmy, jako je MicroStrategy. Vliv měl podle ní i „nový rekord v přílivu bitcoinových ETF“.

Americká burzovní komise v lednu svolila, aby se na burze mohlo obchodovat s fondy na spotový Bitcoin. Nově schválené investiční fondy obchodované na burze tak mohou nakupovat přímo Bitcoiny a cena Bitcoinu se odvíjí od cenových pohybů této kryptoměny.

Nálada před tzv. halvingem

Yuanová z VDX upozornila, že růst ceny bitcoinu také odráží příznivou náladu před takzvaným halvingem, stanoveným na druhou polovinu dubna. Při něm se zhruba každé čtyři roky snižuje odměna pro těžaře Bitcoinů na polovinu. Do oběhu se tak dostává méně Bitcoinů, což zpravidla vede k růstu jejich ceny. Těžbou Bitcoinů se rozumí proces, při kterém jsou transakce digitálně ověřovány na blockchainu.

„Objemy obchodů rostou meziměsíčně dvojciferným tempem. V souvislosti s tím očekáváme, že ještě v první polovině roku se dočkáme nového maxima ceny Bitcoinu,“ řekl ředitel společnosti Bit.plus Martin Stránský. Bit.plus obchoduje s Bitcoiny.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Češi loni utratili za kryptoměny přes 3,8 miliardy korun, což bylo o desetinu více než v předchozím roce, uvádí obchodník Bit.plus.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; Pixabay

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..