Musk oživil projekt Roadster

Musk oživil projekt Roadster, reagoval na ukončení vývoje Apple Car

Elon Musk oživil projekt sporťáku Roadster. Když společnost Apple oznámila ukončení vývoje vlastního elektromobilu Apple Car, tak se následně nejbohatší muž světa a zakladatel Tesly Elon Musk rozhodl oživit projekt nové verze sportovního vozu Roadster. Vůz chce představit na konci letošního roku a dodávat ho plánuje s pětiletým zpožděním příští rok. Musk o tom informoval v sérii příspěvků na síti X, kterou předloni koupil. Na sporťáku se kromě vývojářů z Tesly budou podílet také pracovníci ze Space X.

Apple ukončil dekádu vývoje vlastního elektrického vozu Apple Car s tím, že někteří vývojáři a pracovníci z tohoto projektu přejdou do divize umělé inteligence (AI). Deset let trvající vývoj, který byl jedním z nejambicióznějších projektů v historii společnosti Apple, je u konce.

Technologický insider a novinář Bloombergu Marc Gurman poznamenal, že náhlá interní zpráva jablečné firmy ohromila a překvapila téměř dva tisíce zaměstnanců, jenž se na projektu elektromobilu podíleli. V týmu pracuje několik stovek hardwarových inženýrů a automobilových konstruktérů. Je možné, že se budou moci ucházet o práci v jiných odděleních společnosti. Patrně se bude i propouštět, ale není jasné, jakou měrou, uvádí Bloomberg.

Firma do projektu, který by ji posunul do zcela nového odvětví, vložila miliardy dolarů. Původním cílem bylo vytvořit plně autonomní elektromobil s interiérem podobným limuzíně a navigací řízenou hlasem. Projekt se však téměř od začátku potýkal s problémy a Apple několikrát změnil vedení týmu a strategii.

Apple Car končí – Musk Roadster křísí

Tesla Roadster 2024

Po oznámení konce vývoje Apple Car okamžitě následně oznamuje nejbohatší muž světa a šéf automobilky Tesla Elon Musk, že obnovuje práce na sportovním elektromobilu Roadster. „Radikálně jsme zvýšili designové cíle nového modelu Tesla Roadster,“ napsal Musk na sociální síti X. Vůz bude výsledkem spolupráce automobilky Tesla a společnosti Space Exploration Technologies, tedy dvou jeho nejhodnotnějších podniků.

Musk poprvé představil prototyp Roadsteru druhé generace na konci roku 2017, první dodávky byly naplánovány na rok 2020. Tesla si tehdy za jeho rezervaci účtovala až 250 000 dolarů (5,9 milionu korun). V roce 2021 šéf automobilky uvedení na trh posunul na rok 2023, což odůvodnil problémy v dodavatelském řetězci.

Sportovní elektromobil Tesla Roadster se začal sériově vyrábět v březnu 2008. Zaujal hlavně akcelerací, na 100 kilometrů za hodinu dokázal ve své první verzi zrychlit za čtyři sekundy. Na jedno dobití ujel asi 400 kilometrů a vyráběl se do roku 2012. Před šesti lety nechal Musk tento vůz vynést na oběžnou dráhu pomocí rakety své společnosti SpaceX.

Ohledně akcelerace nového modelu Roadsteru Musk na platformě X napsal, že rychlosti 60 mil za hodinu, což zhruba odpovídá 100 kilometrů za hodinu, auto dosáhne za méně než jednu vteřinu.

AN
Zdroje a obrázky: Síť X (1) (2) (3), Bloomberg; YT


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..