Bitcoin - Nejznámější kryptoměna

Nový rekord, Bitcoin poprvé překonal hranici 70.000 USD

Nový rekord zaznamenala nejznámější kryptoměna Bitcoin, když poprvé ve svéhistorii překonala hranici 70.000 USD (1,62 mil. Kč). Podle analytiků k růstu přispívají mimo jiné bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svoji roli též hrají vyhlídky, že globální úrokové sazby klesnou, a obecně zlepšování makroekonomické situace. Krátce po překonání hranice, Bitcoin začal oslabovat, patrně kvůli výprodejům. Růst Bitcoinu kopírují i další kryptoměny, Ether dnes poprvé za více než dva roky vyskočil nad 4000 dolarů.

Největší kryptoměna Bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk vystoupala až na 70.136,33 dolaru. Kolem 17:05 SEČ Bitcoin odepisoval za uplynulých 24 hodin jedno procento na 66.796 dolarů.

V úterý kryptoměna poprvé posílila nad 69.000 dolarů. Posléze kvůli silným výprodejům na kryptoburzách oslabila až o 10 %, pod úroveň 60.000 dolarů.

„Pohybovat se na starých maximech je, jak známo, ošemetné a Bitcoin nemá tendenci přehradu protrhnout hned napoprvé,“ konstatoval Antoniho Trenčev z kryptoměnové společnosti Nexo. Dodal, že silný růst Bitcoinu zpravidla doprovázejí velké výkyvy. „Rok 2024 bude plný náhlých a drtivých propadů o deset až dvacet procent,“ dodal.

ETF

ETF na spotový Bitcoin byly ve Spojených státech schváleny na začátku tohoto roku. Jejich spuštění otevřelo cestu k této kryptoměně novým velkým investorům. Ke konci dubna se navíc blíží takzvaný halving, tedy snížení odměny pro těžaře na polovinu. „V historii nastaly již tři halvingy, Bitcoin měl po každém z nich tendenci vytvářet historické maximum do několika měsíců,“ uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Čisté toky do deseti největších amerických bitcoinových ETF dosáhly minulý týden 2,2 miliardy dolarů. Více než dvě miliardy dolarů přitom skončily ve fondu iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock, vyplývá z údajů společnosti LSEG.

Optimismus ohledně Bitcoinu se přenesl i na další kryproměny, zejména na Ether, který je z hlediska celkové tržní hodnoty na druhém místě za Bitcoinem a od začátku roku si připsal přes 60 %.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; Pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..