Intel Notebook

Čína blokuje používání čipů AMD a Intel ve vládních počítačích

Čína bude postupně odstraňovat z vládních počítačů čipy od amerických společností AMD a Intel. Také operační systém Windows od společnosti Microsoft a databázový software zahraniční výroby mají nahradit domácí alternativy. O zaváděných čínských směrnicích píše deník Financial Times (FT).

Vládní agentury nad úrovní městských úřadů dostaly pokyn, aby při nákupech zohlednily kritéria, která vyžadují „bezpečné a spolehlivé“ procesory a operační systémy.

Čínské ministerstvo průmyslu koncem loňského prosince zveřejnilo tři samostatné seznamy procesorů, operačních systémů a centralizovaných databází považovaných za „bezpečné a spolehlivé“. Všechny vyrábějí čínské firmy, uvedla agentura Reuters.

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy se stupňuje. Washington už dříve zavedl sankce namířené proti některým čínským firmám, což zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost.

Spojené státy se snaží zvýšit domácí výrobu polovodičů a snížit závislost na jejich dodávkách z Číny a Tchaj-wanu. Vláda prezidenta Joea Bidena za tím účelem schválila v roce 2022 zákon, jehož cílem je posílit výrobu polovodičů v USA prostřednictvím finanční pomoci a dotací na výrobu pokročilých čipů.

AN
Zdroje a obrázky FT; depositphoto


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..