Svoboda projevu - Free speech (Ilustrační foto)

Nominace na ceny a anticeny za svobodu projevu

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) 27. března 2024 spustila online nominace na ceny a anticeny za svobodu projevu pro veřejnost, a tím zahájila celý projekt Udílení cen za svobodu projevu. Hlavním cílem je vyzdvihnout příklady odvážných osobností a organizací, které se staví na podporu ubývající svobody slova a brání pluralitní demokracii proti cenzurní legislativě či kultuře umlčování nepohodlných názorů.

SOPS chce tímto počinem medializovat téma svobody slova mezi nejširší veřejností, rozšiřovat a propojovat společenství těch, kterým na svobodě slova záleží. Vyzývá k nebojácnosti poukázat i na ty, kteří v České republice dlouhodobě svobodu slova pošlapávají. K vyjádření nesouhlasu k jednotlivcům i organizacím slouží dvě kategorie nominací na anticeny.

Veřejnost může nominovat své favority online na nově vytvořeném webu ZaSvoboduProjevu.cz. O udělení cen a anticen rozhodne na podzim porota složená z respektovaných osobností různého profesního zázemí, které se svobodou projevu dlouhodobě zabývají.

Jsou mezi nimi kupříkladu členové mediálních rad Vadim Petrov, Pavel Matocha a Angelika Bazalová, ombudsman Stanislav Křeček, profesor práva Ivo Telec, moderátorka Martina Kociánová, filmový herec Marek Vašut, Zbyněk Petráček, novinář a signatář Charty 77, nebo Adam Růžička, ředitel Institutu H21 a spoluautor ústavní žaloby na Ministerstvo obrany za blokaci webů z února 2022. Vyhlášení proběhne koncem roku na společenském večeru.

Tisková konference

Na tiskové konferenci vystoupil také Toby Young, zakladatel a ředitel britské The Free Speech Union, která podobné ceny již uděluje a nás inspirovala Promluvil o alarmujícím stavu svobody slova ve Velké Británii a nabádal, ať využijeme své imunity z dob normalizace proti totalitním podobám novodobé cenzury. „Přijel jsem s varováním: pokud jde o svobodu slova, snažte se vyhnout osudu Velké Británie. Za poslední 3 roky se ve více než polovině regionů Anglie a Walesu nepodařilo objasnit ani jedno vloupání. Policie je příliš zaneprázdněna hlídáním našich tvítů,“ sdělil překvapenému publiku.

Tisková konference SOSP a oznámení zahájení projektu, v rámci kterého budou udíleny ceny za svobodu projevu
Tisková konference SOSP a oznámení zahájení projektu, v rámci kterého budou udíleny ceny za svobodu projevu

Součásti kampaně: Celodenní konference a zpovídání kandidátů do EP

V rámci kampaně k nominacím na udílené ceny bude SOSP realizovat řadu akcí. Tou nejvýznamnější bude 2. ročník celodenní konference o svobodě slova, dezinformacích a Big Tech, která se uskuteční 21. května. V jednom z diskusních panelů mají zasednout lídři kandidátek do Evropského parlamentu.

Před červnovými volbami do Evropského parlamentu SOSP osloví cca 10 kandidujících subjektů (podle preferencí) se stejnými otázkami na podporu svobody projevu a na řešení unijních cenzurních tlaků. Všechny odpovědi pak budou publikovány tak, aby je mohli vzít voliči do úvahy při své volbě.

AN
Zdroje a obrázky: SOSP; ZaSvoboduProjevu; Síť X


Uveřejněno

v

, ,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..