Logo čínské společnosti Huawei

Výroční zpráva Huawei 2023: Největší růst za poslední čtyři roky

Čínská firma Huawei vydala výroční zprávu za rok 2023. Dle ní technologická společnost Huawei Technologies zaznamenala v loňském roce největší růst za poslední čtyři roky. Čistý zisk meziročně zvýšila o 144,5 % na 87 miliard jüanů (282,5 miliardy Kč). Firma se zotavuje z amerických sankcí, dařilo se hlavně spotřebitelskému segmentu a vyšší byl i příjem z nových činností, jako jsou komponenty pro chytrá auta, uvedla firma.

Tržby loni proti předchozímu roku vzrostly o 9,63 % na 704,2 miliardy jüanů. Největší podíl měl na tom spotřebitelský segment, který vzrostl o 17,3 % na 251,49 miliardy jüanů. Firma sice údaje o spotřebním segmentu nerozdělila, ale tento segment zahrnuje její podnikání v oblasti telefonů, které v loňském roce zažilo renesanci, když se společnost vrátila na hlavní trh smartphonů páté generace (5G) s modelem Mate 60. Patrně se jí tak podařilo překonat omezení zavedená ze strany Spojených států.

Spojené státy od roku 2019 firmě omezily přístup k americkým technologiím. Obvinily ji, že představuje bezpečnostní riziko, což Huawei odmítá.

Loňský rok znamenal pro společnost třetí růstový rok v řadě poté, co se v roce 2021 tržby propadly téměř o třetinu. Tehdy Huawei začala vyčerpávat zásoby čipů. Tržby ale zůstávají pod maximem z roku 2020, kdy dosáhly 891,3 miliardy jüanů. Zatímco hlavní činnost společnosti v oblasti infrastruktury zůstala stabilní, její cloudové podnikání vzrostlo o více než pětinu. Vykázalo tak příjmy 55,3 miliardy jüanů.

Významný růst, i když z nižší srovnávací základny, zaznamenal také čtyři roky starý byznys Huawei v oblasti softwaru a komponentů pro chytrá auta. Meziročně vzrostl o 128,1 % na 4,7 miliardy jüanů.

Huawei si cení výzkumu a inovací

Společnost Huawei v roce 2023 investovala 164,7 miliardy jüanů do výzkumu a vývoje, což představovalo 23,4 % jejích ročních příjmů. Dohromady investice společnosti do výzkumu a vývoje za poslední desetiletí dosahují 1,11 bilionu jüanů.

„Výkon společnosti v roce 2023 byl v souladu s prognózou,“ řekl Kchen Chu, předseda představenstva Huawei. „Za poslední roky jsme toho prožili hodně. Ale přes jednu výzvu za druhou se nám dařilo růst. Důvěra a podpora našich zákazníků, partnerů a přátel po celém světě nám pomohla jít dál, řežít a pokračovat v růstu,“ uvedl Kchen Chu.

AN
Zdroje a obrázky: Huawei

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..