Španělské ptáčky
Ingredience:
600 g zadního hovězího masa; 3 vejce; špek nebo anglická slanina; uzenina; sladkokyselá okurka; dijonská hořčice; pepř; sůl; 2 lžíce sádla nebo 4 oleje; 2 lžíce hladké mouky
Postup:
Hovězí maso nakrájené na 4 plátky naklepeme přes folii, osolíme vnitřní stranu, opepříme, potřeme hořčicí, položíme plátky slaniny, usmažená vejce, podélně rozříznutý špekáček i klobásu a okurku. Zabalíme a na rozpáleném tuku osmahneme, aby se maso zatáhlo, podlijeme cca 2 dcl vody, osolíme vnější stranu masa.
Dusíme do změknutí masa. Vyškvaříme si nadrobno nakrájený kousek špeku, který nakonec přidám do omáčky. Měkké maso vyjmeme, zahustíme rozkvedlanou moukou ve vodě a povaříme nejméně 5 minut.
(Je možné přidat lžíci tmavé jíšky kvůli barvě a na dochucení klidně plnotučnou hořčici rozkvedlanou ve vodě nebo v nálevu z okurek, případně ochutit Podravkou etc.)
Podáváme s rýží.
Dobrou chuť!
Španělské ptáčky – Recepty a vaření
Španělský ptáček nemá se Španělskem pranic společného
V našich kulinářských slovnících je mnoho názvů, které na první pohled vypadají, že o jejich původu a hlavně rozšíření v dané zemi není důvod pochybovat. Třeba jste právě dostali chuť na španělské ptáčky, a tak vás napadlo hledat ten nejlepší recept rovnou ve španělské kuchařce. Hledat můžete, jak chcete, Španělé tak masovým závitkům prostě neříkají. Jak ale tedy přišlo tohle jídlo ke svému jménu?
I když se v Čechách španělské ptáčky skutečně objevily pravděpodobně díky španělským kuchařům, kteří ke konci 17. století připravovali pochoutky pro císařovnu Marii, na dovolené v tomto přímořském státě si je neobjednáme. Jídlo s tímto názvem tam neznají. Proč ale tomuto kousku smotaného a naplněného hovězího masa říkáme „ptáčci“? I to pochází z historie, kdy se nejen u dvora jedli i malí opeřenci. No a právě tenhle závitek svým tvarem i velikostí takového malého, peří zbaveného ptáčka připomíná.
Napsat komentář