TIPY TRIKY VYCHYTÁVKY

TIPY TRIKY VYCHYTÁVKY

Jak zachránit přesolenou polévku?

Taková situace v kuchyni někdy potká téměř každého. Asi se nikomu z nás zrovna nebude chtít vařit druhou dávku polévky, abychom je pak obě smíchali dohromady a dosáhli tak vyvážené chuti. V tom případě nám skvěle pomůže cukr. Konkrétně kostku cukru dáme na lžičku a opatrně ponoříme do polévky, jakmile se kostka začne rozpouštět, vyndáme ji a případně použijeme další. Stejně dobře nám může také pomoci chléb nebo mrkev.


Masový vývar.

Kvalitní masový vývar se nám podaří, vložíme-li maso do studené vody, maso se nezatáhne a šťáva se dostane přímo do vody. Masový vývar nebude tak bledý, přidáme-li při vaření masa jednu celou neoloupanou cibuli. Mrkev a vaječné skořápky pro změnu vývar vyčistí.


Zavařování v myčce.

Zavařování v myčce ušetří spoustu práce. Ideálně zvolíme program s co nejvyšším stupněm teploty vody, ale stačí i kolem 60 stupňů. Ovoce nebo zeleninu vložíme do sklenic a zalijeme studeným lákem. Sklenice naskládáme do myčky víčky nahoru, aby byl mezi sklenicemi dostatečný prostor. Poté už jen zapneme na nejdelší program a nejvyšší teplotu.


Co se ztvrdlým sýrem?

Když nám ztvrdne sýr, vložíme ho na pár hodin do mléka. Sýr nám opět krásně změkne. Případně můžeme takový sýr nastrouhat a použít na dochucení smetanových polévek či omáček.


Základní stupnice steaků.

Raw (syrový) – tataráček bez tepelné úpravy, ale také carpaccio.

Blue (velmi málo propečený) – zprudka opečeme povrch steaku, každá strana cca 30 sekund, vevnitř zůstává krvavý.

Před podáváním po upečení steak necháme odpočinout 3 minuty. To platí u všech úprav do stupně Médium.

Rare (teplota středu 52°C) – steak je ze všech stran opečený cca 1 minutu, následně dopečený na sondu, střed je stále krásně syrový.

Medium rare (středně propečený, teplota středu 55°C) – střed steaku je růžový až krvavý, podle nás zlatá střední cesta k vychutnání si masa.

Medium (teplota středu 58 až 60°C) – střed je stále růžový, i tak z něj maso stále pouští trochu krve na talíř. Někteří hosté to považují za málo propečený steak, ale po rozkrojení je jasno. I proto se maso před výdejem nechává chvilku stát na ubrousku, tato krev pak na talíři není.

Medium well, (Medium well done), (teplota středu 65°C) – maso s náznaky růžové. Šťavnatost se již vytrácí.

Well done (teplota středu 71°C) – takové maso už podle nás nepatří na talíř jako steak, ale ke znojemské omáčce a knedlíku. V restauraci má obsluha dotyčnému lehce naznačit, že se takto maso znehodnotí, a to jak na chuti, tak na tvrdosti, popřípadě doporučit salát Cézar s kuřecím masem.


Pečící papír.

Pečící papír je občas „nepoddajný“ – aby se lépe přizpůsobil jakémukoli tvaru, stačí jej před použitím celý pomačkat a pak znovu narovnat. Budete překvapeni, jak snadno se s ním bude nyní pracovat.


Vylepšená vanilková omáčka.

Vanilková omáčka se často používá k přelévání moučníků či kynutých buchtiček. Ještě lépe bude chutnat, pokud do ještě horké omáčky přimícháme trochu nastrouhaného marcipánu.


Jak uvařit nejlepší pečené brambory ?

A) Brambory stačí jen dobře vymýt a nakrájet na půlky nebo na čtvrtky, starší i oloupejte. Dáme do studené vody se solí a přendáme na plamen – necháme na plameni jen dokud se neobjeví na povrchu bílá pěna – potom brambory hned scedíme.

B) Tajemství této přípravy spočívá v oleji – resp. v tom, že olej dáte samotný na plechu zahřát do trouby. ! Plech se studeným olejem jednoduše dejte do studené trouby a následně nastavte na 160 stupňů!

C) Když se trouba i s plechem zahřejí, přidáme do horkého oleje brambory a promícháme tak, aby se každý brambor obalil olejovou směsí. Podle chuti můžeme přidat bylinky nebo koření.

D) Teplotu zvýšíme na 180-200 stupňů a pečeme, dokud brambory nejsou zlatavé na povrchu. Díky této metodě se na povrchu brambor vytvoří křupavá kůrka, která způsobí, že brambůrky budou extra chutné.


Jak na česnekový pach?

Chceme-li od česnekového odéru očistit prkénko, omyjeme je citrónovou šťávou. Z rukou je možné česnekový pach dostat jejich vydrhnutím plátkem syrové brambory. Případně si ruce můžeme omýt vlažnou vodou, natřít je olejem a posypat cukrem. Chvíli počkáme a nakonec běžně omyjeme. Dokonce nám může pomoci i zubní pasta, tou si umyjeme ruce místo mýdla.


Jak nechytat mléko po plotně?

Každému se snad stalo, že mu mléko „uteklo“ z hrnce. Přitom stačilo okraj hrnce potřít máslem a nehoda by se nestala. Máslem je dobré potřít také dno hrnce, to zabrání připálení. Mléko se nesrazí, pokud do něj přidáme kostku cukru.

Stránky: 1 2

Komentáře

Jeden komentář: „TIPY TRIKY VYCHYTÁVKY“

  1. Mukova avatar
    Mukova

    Moc děkuji ráda se učím nové věci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..