TIPY TRIKY VYCHYTÁVKY

TIPY TRIKY VYCHYTÁVKY

Jak zachránit přesolenou polévku?

Taková situace v kuchyni někdy potká téměř každého. Asi se nikomu z nás zrovna nebude chtít vařit druhou dávku polévky, abychom je pak obě smíchali dohromady a dosáhli tak vyvážené chuti. V tom případě nám skvěle pomůže cukr. Konkrétně kostku cukru dáme na lžičku a opatrně ponoříme do polévky, jakmile se kostka začne rozpouštět, vyndáme ji a případně použijeme další. Stejně dobře nám může také pomoci chléb nebo mrkev.


Masový vývar.

Kvalitní masový vývar se nám podaří, vložíme-li maso do studené vody, maso se nezatáhne a šťáva se dostane přímo do vody. Masový vývar nebude tak bledý, přidáme-li při vaření masa jednu celou neoloupanou cibuli. Mrkev a vaječné skořápky pro změnu vývar vyčistí.


Zavařování v myčce.

Zavařování v myčce ušetří spoustu práce. Ideálně zvolíme program s co nejvyšším stupněm teploty vody, ale stačí i kolem 60 stupňů. Ovoce nebo zeleninu vložíme do sklenic a zalijeme studeným lákem. Sklenice naskládáme do myčky víčky nahoru, aby byl mezi sklenicemi dostatečný prostor. Poté už jen zapneme na nejdelší program a nejvyšší teplotu.


Co se ztvrdlým sýrem?

Když nám ztvrdne sýr, vložíme ho na pár hodin do mléka. Sýr nám opět krásně změkne. Případně můžeme takový sýr nastrouhat a použít na dochucení smetanových polévek či omáček.


Základní stupnice steaků.

Raw (syrový) – tataráček bez tepelné úpravy, ale také carpaccio.

Blue (velmi málo propečený) – zprudka opečeme povrch steaku, každá strana cca 30 sekund, vevnitř zůstává krvavý.

Před podáváním po upečení steak necháme odpočinout 3 minuty. To platí u všech úprav do stupně Médium.

Rare (teplota středu 52°C) – steak je ze všech stran opečený cca 1 minutu, následně dopečený na sondu, střed je stále krásně syrový.

Medium rare (středně propečený, teplota středu 55°C) – střed steaku je růžový až krvavý, podle nás zlatá střední cesta k vychutnání si masa.

Medium (teplota středu 58 až 60°C) – střed je stále růžový, i tak z něj maso stále pouští trochu krve na talíř. Někteří hosté to považují za málo propečený steak, ale po rozkrojení je jasno. I proto se maso před výdejem nechává chvilku stát na ubrousku, tato krev pak na talíři není.

Medium well, (Medium well done), (teplota středu 65°C) – maso s náznaky růžové. Šťavnatost se již vytrácí.

Well done (teplota středu 71°C) – takové maso už podle nás nepatří na talíř jako steak, ale ke znojemské omáčce a knedlíku. V restauraci má obsluha dotyčnému lehce naznačit, že se takto maso znehodnotí, a to jak na chuti, tak na tvrdosti, popřípadě doporučit salát Cézar s kuřecím masem.


Pečící papír.

Pečící papír je občas „nepoddajný“ – aby se lépe přizpůsobil jakémukoli tvaru, stačí jej před použitím celý pomačkat a pak znovu narovnat. Budete překvapeni, jak snadno se s ním bude nyní pracovat.


Vylepšená vanilková omáčka.

Vanilková omáčka se často používá k přelévání moučníků či kynutých buchtiček. Ještě lépe bude chutnat, pokud do ještě horké omáčky přimícháme trochu nastrouhaného marcipánu.


Jak uvařit nejlepší pečené brambory ?

A) Brambory stačí jen dobře vymýt a nakrájet na půlky nebo na čtvrtky, starší i oloupejte. Dáme do studené vody se solí a přendáme na plamen – necháme na plameni jen dokud se neobjeví na povrchu bílá pěna – potom brambory hned scedíme.

B) Tajemství této přípravy spočívá v oleji – resp. v tom, že olej dáte samotný na plechu zahřát do trouby. ! Plech se studeným olejem jednoduše dejte do studené trouby a následně nastavte na 160 stupňů!

C) Když se trouba i s plechem zahřejí, přidáme do horkého oleje brambory a promícháme tak, aby se každý brambor obalil olejovou směsí. Podle chuti můžeme přidat bylinky nebo koření.

D) Teplotu zvýšíme na 180-200 stupňů a pečeme, dokud brambory nejsou zlatavé na povrchu. Díky této metodě se na povrchu brambor vytvoří křupavá kůrka, která způsobí, že brambůrky budou extra chutné.


Jak na česnekový pach?

Chceme-li od česnekového odéru očistit prkénko, omyjeme je citrónovou šťávou. Z rukou je možné česnekový pach dostat jejich vydrhnutím plátkem syrové brambory. Případně si ruce můžeme omýt vlažnou vodou, natřít je olejem a posypat cukrem. Chvíli počkáme a nakonec běžně omyjeme. Dokonce nám může pomoci i zubní pasta, tou si umyjeme ruce místo mýdla.


Jak nechytat mléko po plotně?

Každému se snad stalo, že mu mléko „uteklo“ z hrnce. Přitom stačilo okraj hrnce potřít máslem a nehoda by se nestala. Máslem je dobré potřít také dno hrnce, to zabrání připálení. Mléko se nesrazí, pokud do něj přidáme kostku cukru.

Jeden myslel na “TIPY TRIKY VYCHYTÁVKY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..