Taro bramboračka

Taro bramboračka

Ingredience:

Taro brambora; mrkev; cibule; 1/2 petržele; kousek celeru (stejné množství jako petržele); hrnek sušených hub; 2 stroužky česneku; 1 lžíce oleje; špetka soli; 3/4 litru zeleninového vývaru nebo horké vody; lžíce sojové omáčky; lžíce umeocta; koření (lžička majoránky, 3 kuličky pepře, 2 bobkové listy, 3 kuličky jalovce, lžička mletého kmínu, 3 kuličky nového koření.

Taro bramboračka - Recepty a vaření
Ilustrační foto
Postup:

Houby zalijeme horkou vodou nebo vývarem a necháme asi 20 minut nasáknout. Dáme ohřát zeleninový vývar a očistíme zeleninu. Cibuli nakrájíme na jemné kostičky, petržel, mrkev a celer na malé hranolky, taro brambor na kostičky.

Na dno hrnce dáme olej, přidáme nakrájenou cibuli, lehce posolíme a krátce orestujeme. Po chvíli přidáme mrkev, petržel, celer, taro brambor, kmín, bobkové listy a kuličky koření. Za občasného míchání zeleninu orestujeme.

Přidáme namočené houby, sojovou omáčku a vývar/vodu. Vaříme cca 20 minut do změknutí zeleniny a hub. Když je zelenina měkká, přidáme prolisovaný česnek a majoránku. Necháme ještě lehce povařit a vypneme. Pokud je potřeba, přidáme umeocet, aby polévka dostala říz. (Poznámka: Taro brambor dodá polévce sladkou chuť, proto přidáváme sojovou omáčku a umeocet. Vše však s mírou, dle potřeby.)

Dobrou chuť!

Taro bramboračka – Recepty a vaření

Taro kořen

Taro kořen je rostlina, která svým vzhledem krapet připomíná řepu. Ačkoli ještě nepatří mezi známé plodiny, je to poměrně univerzální zelenina, která už je dostupná i v našich obchodech. Pokud vám zachutná, máme pro vás dobrou zprávu: vypěstovat si ji můžete i u vás na zahradě nebo i v květináči. Jedná se o kořen rostliny známé jako kolokázie jedlá, která roste v tropických a subtropických oblastech

Brambory tropů

Taro kořen je známý také pod označením „brambory tropů“, což vystihuje jeho použití. Říká se, že se jedná o jednu z prvních rostlin, kterou kdy lidstvo pěstovalo. Dnes se pěstuje na bahnitých polích v Oceánii, Asii i Africe. Pokud byste chtěli ochutnat hlízy, můžete je sehnat v asijských obchodech s potravinami nebo samozřejmě také přes internet.

Taro kořen
Taro kořen

Taro kořen za syrova jedovatý

Hlízy mají po rozkrojení bílou až jemně dožluta zabarvenou dužinu. Jeden plod může vážit od 50 g až do 5 kg. Konzumují se výhradně vařené, protože zasyrova obsahují kyselinu šťavelovou ve velkém množství – a ta je pro náš organismus jedovatá. Není to nic, čeho bychom se měli bát, protože například i rebarbora obsahuje takové množství kyseliny šťavelové. Po převaření se jedovatost ztrácí, ale vodu po vaření je třeba vylít.

Jak hlízy konzumovat?

Podobně jako brambory: můžete je smažit, vařit i péct (prý se jejich chuť blíží chuti pečených jedlých kaštanů). Připravovat z něj můžete polévky (pozor, je potřeba je vařit zvlášť), saláty, kaši, ale i sladké dezerty. Sušený taro kořen se používá na výrobu mouky nebo škrobu. Mladé listy rostliny jsou bohaté na vitamín C a připravují se obdobným způsobem, jako třeba špenát.

Obrázek: Shutterstock

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..