Česká televize iVysíláni Pořady

Česká televize odstartuje nové iVysílání 6. prosince

Česká televize (ČT) představí novou generaci iVysílání v pondělí 6. prosince. Online video platforma ČT nabídne v první fázi přehlednější katalog pořadů, vyšší komfort pro uživatele a vůbec poprvé také exkluzivní obsah, kdy půjde o tvorbu pro ryze internetovou distribuci. Web bude nově přístupný divákům s různými typy smyslového znevýhodnění. Po první fázi budou v příštím roce následovat aplikace pro chytrá zařízení i HbbTV. Rozsáhlou rekonstrukci pak zakončí nové možnosti uživatelských účtů.

„První verzi iVysílání spustila Česká televize na přelomu milénia, tedy v době, kdy v Česku ještě neexistoval YouTube ani Facebook a Netflix poskytoval filmy pouze na DVD. Za jednadvacet let se nám podařilo vybudovat archiv pětadevadesáti tisíc hodin pořadů, který je v rámci tuzemského prostředí unikátní nejen svým rozsahem, ale i svým tematickým a historickým záběrem,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

A generální ředitel dále pokračuje: „Stejně tak si ale za tuto dobu iVysílání nashromáždilo řadu neduhů, které web brzdily v rozvoji. Internetová distribuce televizního obsahu je přitom trend, který vyžaduje moderní a flexibilní přístup. Už v roce 2017 jsem proto ve svém kandidátském projektu psal o nutnosti vybudovat úplně novou platformu. Takovou, která bude adekvátně reagovat na měnící se potřeby a očekávání diváků. Realizace tohoto kroku pro nás znamenala řadu analýz, výzkumů, testů a neviditelných technologických změn, které se budou v uživatelském prostředí projevovat postupně, od letošního prosince až do konce příštího roku. Jsem rád, že první výsledky můžeme nabídnout divákům už nyní, před Vánocemi, a nabídnout jim tak kvalitní alternativu k našemu televiznímu programu.“

Česká televize nové iVysílání představí 6. prosince

První dokončená fáze rozsáhlé rekonstrukce iVysílání, kterou představí Česká televize v pondělí 6. prosince, přinese uživatelům vedle proměny designu zejména zpřehlednění celkové nabídky pořadů v novém katalogu, který bude členěn podle žánru, tématu, základní cílové skupiny a dalších kategorií.

„V souladu s dlouhodobými trendy veřejnoprávních televizí v Evropě klademe daleko větší důraz na takzvanou kuraci obsahu, tedy editorské seskupování a doporučování pro různé zájmové skupiny uživatelů. Zaměřujeme se na zpřístupnění a provázání jednotlivých položek, které Česká televize v online prostředí nabízí, do logicky uskupených a uživatelsky atraktivních celků,“ říká ředitel divize Vývoj a nová média Jan Maxa.

Změnami prošel i samotný přehrávač videí a nově bude web uzpůsoben také uživatelům s různými typy znevýhodnění, nevidomým či slabozrakým, pro něž bude iVysílání zpřístupněno intuitivním ovládáním přes klávesnici a optimalizací pro hlasové čtečky.

Česká televize iVysílání Zařízení
Česká televize iVysílání na různých zařízeních. Zdroj: čt

ČT představí nové formáty dostupné pouze na webu

Souběžně s vývojem platformy iVysílání se Česká televize zaměřila i na vývoj nových formátů, které budou exkluzivně dostupné pouze na internetu. „Je to pro nás skvělá příležitost, jak přinést zajímavý obsah i mladším nebo úžeji zaměřeným diváckým skupinám, jak si vyzkoušet nové formáty a technologie, nebo jak zapojit tvůrce, se kterými jsme třeba doposud nespolupracovali. Ještě letos nabídneme internetovým divákům cykly RapStory, Do divočiny a Kritika budoucnosti,“ říká Petr Dvořák.

Prostor v iVysílání dostane nově také zahraniční tvorba určená výhradně pro online platformu. V průběhu prosince se diváci mohou těšit na dva snímky, a to na legendární kanadské fantasy Dům plný strachu a na německo-italský film Momo natočený podle předlohy Michaela Endeho, autora románu Nekonečný příběh. Dvojici titulů doplní současná dokumentární série z Dánska „Jsme svoji“ mapující první rok manželství Sidsel a Christiana, páru narozeného s Downovým syndromem.

Finální podobu iVýsílání představí Česká televize příští rok

„Jádro současného systému iVysílání bylo vyvinuto v roce 2009, a to jako monolitický celek, k němuž se postupně doplňovaly různé funkční části dle aktuálních potřeb. Jednalo se například o změnu přehrávače, implementaci DRM – systému pro ochranu autorských práv, nebo řešení nových možností spojených s olympijskými hrami, kdy jsme potřebovali odbavit paralelní živé vysílání na deseti online kanálech s flexibilním programem,“ vysvětluje výkonný ředitel pro nová média Marek Doležel.

A dále upřesňuje: „Spuštěním nové generace iVysílání se odkláníme od původního technologického monolitu k nové komplexní architektuře skládající se z ekosystému desítek různých mikroslužeb, které budou řešit účinně konkrétní menší úlohy. V budoucnu tak budeme efektivněji čelit větším špičkám návštěvnosti a odbavování videa bude spolehlivější.“

Na inovované iVysílání představené v prosinci navážou v průběhu následujícího roku další technologické implementace. Mezi nimi například nová aplikace pro HbbTV nebo aplikace pro mobilní telefony a platformy chytrých televizorů. Celou rekonstrukci zakončí na závěr příštího roku možnost individuálního uzpůsobení iVysílání dle uživatelských preferencí.

iVysílání v mobilu či tabletu

Hlavní funkcionality
  • Výběry – Doporučená videa ke zhlédnutí vždy po ruce. Výběry nejsledovanějších videí aktuálního dne i týdne, to nejlepší z archivu a také pořady, které v tuto chvíli sledují ostatní.
  • Živé vysílání – Jste na cestě a chcete sledovat například právě běžící sportovní utkání na ČT sport? Nebo diskuzní pořad na ČT24? Přenosy můžete též pouze poslouchat.
  • Pořady A-Z – Hledáte konkrétní pořad? Abecední rozcestník vám bude dobrým pomocníkem. Vyhledávat můžete též dle žánrů.
  • Dle data – Nestihli jste pořad v televizi a víte, kdy se vysílal? Je-li v archivu, můžete zvolit tento způsob vyhledávání.
  • Moje pořady – Sestavíte si svůj vlastní program z pořadů České televize. Stačí přidat oblíbené části do vlastního playlistu.

Česká televize (ČT)

Česká televize byla zřízena ke dni 1. ledna 1992 zákonem o České televizi jako televize veřejné služby. Jejím Statutárním orgánem je generální ředitel jmenovaný Radou České televize na šestileté období. Jako Kontrolní orgán pak působí Rada České televize, která čítá 15 členů, volená Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR na 6 let, s dvouletou obměnou jedné třetiny členů. A nakonec Správním orgánem příslušným k dohledu nad provozováním televizního vyslání a poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Programy ČT

Platformové: ČT1, ČT2 a ČT3

Zpravodajský: ČT24

Sportovní: ČT sport

Dětský: ČT : D

Kulturní: ČT art

Financování ČT

Česká televize je financována z televizních poplatků a zákonem vymezené podnikatelské činnosti. Rozhodujícím zdrojem příjmů jsou pak právě televizní poplatky, podnikatelská činnost, tedy například reklama, sponzoring etc., je pouze zdrojem doplňkovým.

AN
Zdroje a obrázky: čt


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..