USB-C konektor - Jednotná nabíječka v EU

Jednotná nabíječka – EU chce omezit elektronický odpad

Dnešního dne, tedy 4. května, poslal Evropský parlament k dalšímu projednání návrh, kterým by byla zavedena jednotná nabíječka. Hlavní cíle tohoto opatření jsou dva – jednak usnadnit používání mobilních telefonů a dalších přístrojů, druhak snížit množství elektronického odpadu. Nová připravovaná pravidla by zajistila, že spotřebitelé už nebudou potřebovat novou nabíječku a kabel při každém nákupu nového zařízení a budou tedy moci používat stejnou a jednotnou nabíječku pro všechny své přístroje.

USB-C port

Smartphony a obecně mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, sluchátka či přenosné reproduktory, které lze dobíjet pomocí kabelu, by musely být vybaveny portem USB typu C, a to bez ohledu na výrobce. Výjimky by se vztahovaly jen na ta zařízení, která jsou příliš malá na to, aby byla tímto portem vybavena, jako jsou kupříkladu chytré hodinky, zařízení pro osobní péči nebo sportovní zařízení.

Poslanci také požadují, aby na nových zařízeních byly prostřednictvím štítku jasně a zřetelně uvedeny informace o možnostech nabíjení a též o tom, jestli je výrobek vybaven nabíječkou. Cílem je předcházet matení uživatelů a usnadnit rozhodování spotřebitelů, kteří často mají několik různých zařízení a ne vždy k nim potřebují další nabíječky.

Snížení elektronického odpadu

Opatření je podle svých tvůrců součástí širšího úsilí EU o udržitelnější výrobky na unijním trhu, zejména elektroniky, a o snížení množství elektronického odpadu. Změnu směrnice o rádiových zařízeních přijal výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů v dubnu. Evropský parlament dnes tento vyjednávací postoj potvrdil. Následovat by mělo jednání se zástupci členských států v Radě EU.

„Univerzální nabíječka je důležitým krokem pro snižování elektronického odpadu, ale také pro vyšší pohodlí spotřebitelů. Asi nikdo z nás nechce hromadit doma různé druhy nabíječek,“ uvedl český europoslanec a člen výboru pro vnitřní trh Marcel Kolaja. „Díky harmonizaci technologie rychlého napájení také zabráníme výrobcům bezdůvodně snižovat rychlost napájení, jak se doposud dělo,“ dodal.

Parlament a jeho výbor pro vnitřní trh požadují společné řešení pro nabíječku již deset let a dlouhodobě vyzývají Evropskou komisi, aby v této věci konala a jednotná nabíječka byla direktivně zavedena. „Doufám, že se už konečně dostaneme dál,“ řekl český europoslanec Luděk Niedermayer. Snahy zkoušet zavedení jednotné nabíječky dobrovolnou cestou podle něj dosud ztroskotávaly především na konzervatismu firem a neochotě měnit své technologické standardy. „Žádný silný racionální argument proti tomu nebyl,“ připomněl.

AN
Úvodní obrázek: remix pixabay

Komentáře

Jeden komentář: „Jednotná nabíječka – EU chce omezit elektronický odpad“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..