Česká pošta logo - odstíny šedé

Česká pošta od 1. listopadu zdraží doručení dopisu o 2 koruny na 21 Kč

Česká pošta od 1.listopadu zdraží nejen doručení dopisu, ale i balíků a poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o 2 koruny na 21 Kč, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Důvodem jsou rostoucí náklady, sdělil mluvčí pošty Matyáš Vitík. Cenu za známku na obyčejný dopis pošta zvyšovala naposled v roce 2018, a to o 3 koruny.

„Vzhledem k rostoucím nákladům zejména na energie a pohonné hmoty jsme od 1. listopadu upravili ceník našich služeb. Dochází mj. ke zdražení obyčejného psaní o dvě koruny ze současných 19 korun a z 26 na 28 v případě prioritního,“ uvedl Matyáš Vitík.

Česká pošta - Od listopadu zdraží doručení dopisu
Od listopadu zdraží doručení dopisu (zdroj: Česká pošta)
Balíkovna

Základní cenu služby Balíkovna Česká pošta zvýší o 10 korun na 75 Kč, s dobírkou na 94 Kč. Pro registrované uživatele se cena nemění, zůstává na 65 Kč bez dobírky a 84 Kč s dobírkou.

Poštovní a dobírkové poukázky

Cena odeslání poštovních a dobírkových poukázek stoupne ve všech případech o pět korun. Základní cena za poslání částky do 5 000 Kč se tedy od listopadu zvýší na 49 Kč u poukázky typu A, na 42 Kč u poukázky typu B a na 58 Kč u poukázky typu C. Poštovní poukázky pošta zdražila o pět korun už loni v dubnu, kdy zvyšovala i cenu doporučených a cenných psaní.

SIPO

Od letošního října pošta zpoplatnila službu SIPO i pro bezhotovostní platby formou inkasa z bankovního účtu. Pokud zákazník vyžadoval potvrzení pouze e-mailem, byla služba dosud zdarma. Nově za ní podnik vybírá pět korun.

Pošta loni podle údajů ČTÚ doručila 147,7 milionu obyčejných zásilek do dvou kilogramů, což je o desetinu méně než v předchozím roce. U obyčejných balíků do deseti kilogramů pošta zaznamenala pokles o čtvrtinu na 195 000 zásilek. Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3 200 poboček a zaměstnává 27 000 lidí.

AN
Zdroje a obrázky: penize; ceskaposta


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Česká pošta od 1. listopadu zdraží doručení dopisu o 2 koruny na 21 Kč“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..