Elon Musk profil na Twitteru

Musk svým mírovým plánem na Twitteru pobouřil Ukrajinu

Elon Musk, který představil na Twitteru svůj mírový plán, značně pobouřil Ukrajinu. Kyjev by se dle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně Ukrajina nevyhraje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o návrhu pak následně uspořádal svojí vlastní anketu.

Americký miliardář Musk ve svém plánu, kterým pobouřil Ukrajinu, navrhl, aby ta získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného poloostrova Krym. Pod dohledem OSN by se podle něj mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo „vůli lidu“. O tomto svém návrhu nechal lidi na Twitteru hlasovat. K 09:00 SELČ v této anketě hlasovalo 2 324 547 lidí, výsledek byl 39,5 % pro a 60,5 % proti zmiňovanému plánu.

K návrhům zpochybňujícím územní celistvost Ukrajiny se v komentářích rozhořčeně vyjádřily tisíce uživatelů Twitteru. Jedním z nich byl diplomat a zástupce Ukrajiny při OSN Andrij Melnyk, který Muska nevybíravým způsobem poslal k čertu. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba podnikatele obvinil, že slovo mír používá jako eufemismus pro to, aby Rusové mohli „vraždit a znásilňovat další tisíce nevinných Ukrajinců a zabírat další území“.

Musk dovysvětloval v dalším tweetu

Dovysvětlení nabídl Musk ve svém dalším příspěvku, v němž varuje před „zničujícími ztrátami na životech“, pokud bude Rusko donuceno k plné mobilizaci kvůli ohrožení Krymu. Uvedl také, že Ukrajina má třikrát méně obyvatel, a její vítězství je proto nepravděpodobné. „Pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír,“ napsal Musk. Uživatele nechal opět hlasovat, nyní o tom, zda by obyvatelé Krymu a Donbasu měli mít možnost sami rozhodnout, zda budou součástí Ruska nebo Ukrajiny.

Prezident Zelenskyj uspořádal vlastní anketu

Do debaty následně zasáhl prezident Zelenskyj, který uspořádal vlastní hlasování, v němž lidé mají možnost odpovědět na otázku: „Kterého Elona Muska máte raději? Příznivce Ukrajiny, nebo Ruska?“ K 09:00 SELČ se hlasování zúčastnilo 1 865 843 uživatelů, když 80,8 % respondentů dalo přednost Muskovi coby podporovateli Ukrajiny.

Kyjevské vedení usiluje o úplné osvobození všech Ruskem okupovaných území, tedy včetně Krymu, anektovaného už v roce 2014. Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu 24. února a po narychlo uspořádaném a mezinárodně neuznaném hlasování z minulého týdne anektovalo čtyři částečně okupované oblasti na jihu a východě Ukrajiny. Ruský parlament následně anexi formálně potvrdil.

Muskův Starlink pro Ukrajinu

Musk bezprostředně po začátku invaze zpřístupnil Ukrajině satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala být velice užitečná nejen pro běžné občany postižené výpadky klasických komunikačních sítí, ale také pro akceschopnost ukrajinské armády.

AN
Úvodní obrázek: twitter


Uveřejněno

v

od

Komentáře

4 komentáře: „Musk svým mírovým plánem na Twitteru pobouřil Ukrajinu“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..