Česká pošta garantuje doručení balíku do Vánoc, pokud bude podaný do 21. prosince

Česká pošta garantuje doručení balíku do Vánoc, pokud bude podaný do 21. prosince

Česká pošta bude letos garantovat doručení balíku do Vánoc, pokud bude podaný nejpozději 21. prosince. Pokud pošťáci 23. prosince adresáta nezastihnou, uloží zásilku na místním depu, kde si ji lidé budou moci vyzvednout 24. prosince do 11:00. Od února příštího roku pak Česká pošta zdraží známku na dopis, a to o 2 Kč na 23 korun

Nevyzvednuté zásilky budou po svátcích 27. prosince k dispozici na ukládací poště. Pro podání a vyzvednutí balíků mají zákazníci k dispozici pobočky České pošty a rozšířenou síť Balíkoven. Další z možností je doručení na adresu. Novinkou v letošním roce je síť Balíkoboxů.

„Vyzvednutí balíku v boxech je pro zákazníka rychlé a intuitivní. Stačí zadat na displeji boxu kód pro vyzvednutí, otevře se schránka a je to. Hlavní výhodou je, že boxy fungují většinou sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Do konce roku plánujeme mít v provozu na 200 Balíkoboxů,“ uvedl manažer útvaru regionální logistika Tomáš Kubina.

PPL

Konkurenční kurýrní služba PPL uvádí, že do Štědrého dne stihne doručit 98 procent zásilek podaných k přepravě 22. prosince. „V sezoně očekáváme největší nápor v období těsně před vánočními svátky s predikcí, že letos můžeme pokořit hranici 500.000 zásilek za den, což by znamenalo desetiprocentní nárůst od loňské sezony,“ uvedl generální ředitel PPL Petr Horák. Aby společnost tyto obrovské objemy zvládla, nabere před Vánocemi stovky sezonních řidičů a také manipulačních pracovníků navíc. Balíky bude vozit 2000 aut.

GLS

Další přepravce GLS doporučuje objednávat dárky s doručením na domácí adresu do pondělka 19. prosince. Firma před letošní slevovou akcí Black Friday rozšířila svoji síť výdejních míst o vlastní samoobslužné boxy, tzv. GLS Parcel Boxy. V pilotním provozu jich pro letošní sezonu bude 85, a to napříč celou zemí.

Pošta od února zdraží známky na dopis

Česká pošta zvýší od února cenu za doručení obyčejného dopisu o dvě koruny na 23 Kč. Známka pro prioritní doručení zdraží z 28 na 30 Kč. Vzrostou rovněž ceny za poslání doporučených zásilek nebo poštovních poukázek. Na ceník platný od 1. 2. 2023 se můžete podívat ZDE

Česká pošta - Ceník platný od 1. 2. 2023: Obyčejné psaní

Naposledy podnik zvyšoval ceny od letošního listopadu. Zdražování je podle zástupců pošty reakcí na rostoucí náklady, zejména drahé energie a pohonné hmoty. Cena ekonomické varianty doporučeného dopisu bude nově začínat na 62 korunách namísto dosavadních 52 Kč, cena prioritní varianty stoupne o deset korun na 69 korun. Cena firemního psaní vzroste o dvě koruny v ekonomické i prioritní variantě a podobně zdraží i cenná psaní, která budou začínat na 67 Kč. Ceny balíkových služeb včetně Balíkovny se nezmění.

Poštovní a dobírkové poukázky zdraží ve všech případech o tři koruny. Základní cena za poslání částky do 5000 Kč se od února zvýší na 52 Kč u poukázky typu A, na 45 Kč u poukázky typu B a na 61 Kč u poukázky typu C.

AN
Zroje a obrázky: cp; agentury; remix pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..