Planeta Mars bude v prosinci nejlblíže Zemi

Mars bude nejblíže Zemi, začnou nejlepší podmínky pro pozorování

Na prosincové obloze bude nejjasnějším tělesem jasně oranžový Mars. V noci na čtvrtek bude Mars v letošním roce nejblíže Zemi, a tak na několik týdnů vzniknou nejvhodnější podmínky pro jeho pozorování. Týden poté pak bude Mars v opozici se Sluncem, z pohledu pozorovatele na Zemi bude tedy přímo naproti Slunci. Opozice těchto těles nastává zhruba jednou za dva roky. Ve stejný den navíc planetu Mars zakryje Měsíc, což bude možné pozorovat i bez dalekohledu.

Již tento čtvrtek bude Mars a Zemi dělit vzdálenost 81,5 milionu kilometrů, tedy nejméně v letošním roce. V posledních letech byl Mars nejblíže Zemi v roce 2003, kdy vzdálenost obou vesmírných těles byla 56 milionů kilometrů. Při pozorování planety dalekohledem bude možné spatřit detailnější pohled na polární čepičky či tmavé útvary na oranžovém kotoučku planety. V roce 2035 se planety přiblíží v takzvané velké opozici, kdy se vzdálenost mezi Zemí a Marsem zmenší na 57,1 milionu kilometrů. Nadcházející velké opozice se odehrají v letech 2050, 2067, 2082 a 2097.

Letošní opozice nastane 8. prosince v 6:36 středoevropského času. Shodou okolností bude ve stejný den Mars zakryt Měsícem v úplňku. Naoranžovělý Mars bude možné spatřit nalevo od Měsíce již ve večerních hodinách 7. prosince. Kolem 6:00 pak Měsíc Mars zakryje úplně, přičemž vzestup Marsu za Měsíc bude trvat přibližně půl minuty.

Ze všech planet Sluneční soustavy je právě Mars nejvíce podobný Zemi. Například sluneční den je na Marsu o pouhých 37 minut delší na Zemi. Planeta se naopak liší globálním výskytem červené půdy. Díky svému zbarvení byl ve starověku ztotožňován s motivy krve i ohně, a byla mu tak připisována symbolika války. Vedle Marsu bude na prosincové obloze možné pozorovat také Jupiter, největší planetu Sluneční soustavy.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..