chatbot chatovací robot - Ilustrační foto

Chatbot OpenAI složil zkoušky na americké právnické fakultě

Chatbot neziskové organizace OpenAI, jejímž spoluzakladatelem byl v roce 2015 i miliardář Elon Musk, úspěšně složil zkoušky na americké právnické fakultě. Napsal eseje na různá témata, a to od ústavního práva přes daně až po delikty. Systém nazvaný ChatGPT při práci využívá obrovský vzorek textů z internetu.

Chatovací robot od americké společnosti OpenAI, která tento týden získala masivní finanční injekci od Microsoftu, využívá umělou inteligenci k vytváření textů na základě jednoduchých pokynů. Výsledky jsou tak dobré, že podle pedagogů hrozí rozsáhlé podvádění a nástroj by dokonce mohl znamenat konec tradičních metod výuky ve třídě.

Profesor na právnické fakultě Minnesotské univerzity Jonathan Choi zadal robotovi stejný test, s jakým se setkávají jeho studenti. Sestával z 95 otázek s výběrem odpovědí a 12 otevřených otázek, kde bylo možné odpovídat formou eseje. Systém získal celkové skóre C+, tedy lepší trojku. To sice stačilo na úspěšné složení zkoušky, ale ve většině předmětů se robot pohyboval mezi horšími studenty a v otázkách s výběrem odpovědí z matematiky neuspěl.

„Při psaní esejí ChatGPT prokázal dobrou znalost základních právních pravidel a měl trvale dobrou organizaci a kompozici,“ napsali profesoři, kteří hodnotili výsledky. Ale robot „měl často problémy s rozpoznáním problémů, když dostal otevřenou otázku, což je základní dovednost při zkouškách na právnické fakultě“, dodali.

Úřady v New Yorku a dalších místech zakázali používat ChatGPT ve školách. Profesor Choi ale navrhl, že robot by mohl být cenným pomocníkem při výuce. „Celkově ChatGPT nebyl skvělým studentem práv, když jednal sám,“ napsal Choi na Twitteru. „Očekáváme však, že ve spolupráci s lidmi by jazykové systémy, jako je ChatGPT, byly velmi užitečné pro studenty práv při zkouškách a pro praktikující právníky,“ dodal.

Chatbot ohromil svou uživatelskou přívětivostí

Choi zlehčoval možnost podvádění, když v odpovědi jinému uživateli Twitteru napsal, že dva ze tří hodnotitelů si všimli práce napsané robotem. „(Měli) tušení a jejich tušení bylo správné, protože ChatGPT měl perfektní gramatiku a poněkud se opakoval,“ napsal Choi.

List The Guardian loni napsal, že tento chatbot od společnosti OpenAI ohromil svou uživatelskou přívětivostí a svými schopnostmi psát a zvládat složité úkoly. Dokáže rozpoznat nesprávné předpoklady a odmítnout odpovídat na nevhodné požadavky. Profesoři, programátoři a novináři by proto podle deníku mohli být za pár let bez práce.

AN
Zdroje a obrázky: agentury; pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

Jeden komentář: „Chatbot OpenAI složil zkoušky na americké právnické fakultě“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..