Mobilní aplikace TikTok

Smažte TikTok, vyzývají státní úřady i soukromé firmy v Česku

Smažte si čínskou aplikaci TikTok, státní úřady a podniky ale i soukromé firmy v České republice zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání této aplikace na služebních telefonech a počítačích. Zákaz mnohdy platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi úřady a společnostmi.

Vlastní účet na sociální síti TikTok měly jen některé státní instituce, kupříkladu Úřad vlády ČR, který ho již stejně jako ostatní zrušil. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal minulý týden varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů. Aplikace podle NÚKIB představuje bezpečnostní hrozbu.

Účet vlády na TikToku založen za covidu

Vláda si zřídila účet na TikToku v době epidemie nemoci covid-19, kdy byl premiérem Andrej Babiš (ANO). Chtěla na této síti mimo jiné vyvracet dezinformace o očkování proti koronaviru. „TikTok úřadu vlády, který byl zřízen v době covidu a který jsme nyní stejně nevyužívali, jsme zrušili. A všichni zaměstnanci, kteří k němu měli přístup, aplikaci odinstalovali,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Zaměstnanci úřadu také mají obecně zakázáno na zařízení svěřená od Strakovy akademie, instalovat aplikace nesouvisející s výkonem práce. „Poté co NÚKIB vydal varování, byli zaměstnanci ještě zvlášť upozorněni na tuto hrozbu,“ doplnil Smolka.

Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, které využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému. Rovněž zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu, uvedla senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.

Stejně postupují i ministerstva. „Na základě vydaného varování NÚKIB ministerstvo životního prostředí zakázalo svým zaměstnancům využívat služby TikTok v ministerské síti – na služebních počítačích, noteboocích, tabletech a mobilních zařízeních. Zároveň se aktivně snaží blokovat využívání služby TikTok,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Úřad podle ní plánuje i kontroly dodržování zákazu. TikTok odmítají také další úřady. „Na služebních telefonech ministerstva spravedlnosti mohou být pouze aplikace, které jsou nezbytné pro výkon pracovní činnosti, za což aplikaci TikTok nepovažujeme,“ sdělil úřad.

Zákaz TikToku i na osobních zařízeních, pokud jsou používána k práci

Státní úřady zakazují instalovat TikTok i na soukromých zařízeních, pokud je zaměstnanci používají ke služebním účelům. Takto postupuje třeba ministerstvo zemědělství, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Rovněž zaměstnanci ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat TikTok na jakýchkoli zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu, sdělila ČTK Petra Hrůšová z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo obrany zakázalo kromě TikToku instalovat také čínskou aplikaci WeChat. „Zaměstnanci ministerstva obrany byli o zákazu informováni prostřednictvím e-mailů distribuovaných v rámci informačních systémů i prostřednictvím školení,“ uvedla mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Zákaz TikToku platí i v institucích spadajících pod ministerstva. Například Státní zemědělský intervenční fond nařídil zaměstnancům odstranit TikTok ze všech pracovních zařízení i osobních telefonů, kterými se mohou připojit do infrastruktury fondu, uvedla ředitelka odboru komunikace fondu Luďka Raimondová. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zakázalo používání aplikace na zařízeních ve vlastnictví ministerstva i Ústavu zdravotnických informací a statistiky. „TikTok musí zaměstnanci neprodleně odinstalovat z mobilních telefonů,“ řekl. Ministerstvo zároveň před aplikací varovalo prostřednictvím stránek Národního centra elektronického zdravotnictví.

Ministerstvo financí připravilo také systémová opatření, kterými chce znemožnit využívání TikToku na služebních zařízeních. Konkrétní podobu opatření ale úřad nezveřejnil. I ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v následujících dnech komunikaci služebních zařízení s TikTokem zamezí technicky.

TikTok zakázal i polostátní ČEZ

TikTok nesmí mít na pracovních zařízeních ani zaměstnanci polostátní energetické společnosti ČEZ, uvedl mluvčí firmy Roman Gazdík. Ani soukromá energetická firma innogy TikTok nepoužívá. „Interně u nás platí doporučení, neinstalovat tuto aplikaci na zařízení, která mají přístup k firemním datům,“ řekl mluvčí společnosti Pavel Grochál.

Také Akademie věd ČR po varování NÚKIB zakázala zaměstnancům kanceláře akademie a akademické radě instalaci a používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům. Ředitel Kanceláře Akademie věd ČR Leoš Horníček řekl, že zaměstnance požádal, aby TikTok odinstalovali ze svých zařízení a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření.

Odbory a soukromé firmy

Největší odborová centrála v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, podle předáka Josefa Středuly TikTok i vzhledem k předchozím bezpečnostním varováním raději nepoužívala. „Nikdy jsme ho nezavedli. Nepovažovali jsme to za bezpečné,“ řekl Středula.

Československá obchodní banka (ČSOB) například obecně nepodporuje přístup zaměstnanců k sociálním sítím, pokud to nesouvisí s jejich pracovní náplní. Přístup k TikToku ze služebních počítačů navíc už před delší dobou bez výjimky zakázala a na základě varování NÚKIB podniká další kroky, uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle. V pracovních telefonech či noteboocích nedoporučuje používání TikToku ani firma Unilever, jeden z největších distributorů kosmetických a potravinářských výrobků v Česku.

Varovat zaměstnance před riziky aplikace TikTok hodlá operátor Vodafone. „Doporučíme jim nepoužívat ji. Pro oblast kritické informační infrastruktury bude instalace aplikace zakázaná,“ řekl ČTK mluvčí Ondřej Luštinec. „Varování NÚKIB bereme vážně, zaměstnance jsem o aktuálním vývoji situace informovali,“ dodala mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

Třeba společnost Sloneek, která se věnuje systémům v personalistice, však TikTok zatím nepřestane používat. Podle spoluzakladatele firmy Milana Rataje aplikaci využívá k oslovení mladších lidí a bez TikToku by personalisté řady firem ztratili kontakt s nejmladší generací. Varování NÚKIB ale podle něj společnost nepodceňuje.

AN
Zdroje a obrázky: nukib; ctk; pixabay

Komentáře

Jeden komentář: „Smažte TikTok, vyzývají státní úřady i soukromé firmy v Česku“

  1. […] Smažte TikTok, vyzývají státní úřady i soukromé firmy v Česku […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..