Meta - Facebook

Meta zvažuje v Evropě zákaz politické reklamy na svých platformách

Meta Platforms, americká internetová společnost provozující Facebook či Instagram, zvažuje v Evropě zákaz politické reklamy na svých platformách. Důvodem jsou obavy, že její platformy, jako jsou právě sociální sítě Facebook a Instagram, nebudou schopny vyhovět připravované regulaci digitální politické reklamy v Evropské unii. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje obeznámené s interními diskuzemi v podniku.

Regulátoři EU připravují nová pravidla, která mají velké internetové podniky přinutit k poskytování více informací o politických uskupeních, která stojí za internetovými reklamními kampaněmi, a o tom, na které uživatele se tyto kampaně zaměřují. Společnost Meta se podle zdrojů obává, že definice politické inzerce bude v rámci těchto pravidel tak široká, že pro ni bude jednodušší odmítat veškeré placené politické kampaně.

Za úvahami společnosti Meta plánující v Evropě zákaz politické reklamy na svých platformách podle zdrojů stojí rovněž to, že uživatele takovýto obsah převážně nezajímá a že politická inzerce tvoří jen malou část celkových příjmů podniku. Podle výzkumné skupiny Insider Inteligence činily v letech 2019 až 2020 příjmy Mety z politické inzerce ve Spojených státech necelých 800 milionů dolarů (zhruba 17 miliard Kč), což bylo méně než jedno procento celkových příjmů podniku z inzerce.

Zdroje upozorňují, že jednání vedoucích představitelů Mety o zákazu politické reklamy na platformách v Evropě stále pokračují a že někteří představitelé se staví proti takovémuto zákazu. Konečné rozhodnutí by podle zdrojů mělo padnout, jakmile EU stanoví definici politické inzerce podléhající nové regulaci, píše list Financial Times.

Soukromé firmy by neměly hrát roli „arbitra pravdy“

Internetové platformy včetně Facebooku se v důsledku prezidentských voleb v USA v roce 2016 staly terčem kritiky kvůli nedostatečnému boji proti dezinformacím. Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg v této souvislosti odmítl ověřování pravdivosti tvrzení v politické inzerci s tím, že soukromé firmy by neměly hrát roli „arbitra pravdy“. Meta nicméně začala pozastavovat politickou reklamu před významnými volbami a během jejich konání, a to například v případě prezidentských voleb v USA v roce 2020, upozornil list Financial Times.

AN
Zdroje a obrázky: ft; remix pixabay


Uveřejněno

v

,

od

Komentáře

Jeden komentář: „Meta zvažuje v Evropě zákaz politické reklamy na svých platformách“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..