EU čipy

Shoda Rady a Parlamentu EU na podpoře evropské výroby čipů

Rada a Parlament EU dosáhly předběžné politické dohody o nařízení, kterým se posiluje evropský ekosystém čipů, známém jako „akt o čipech“. Evropská unie chce do konce desetiletí podpořit vývoj a výrobu polovodičů investicemi ve výši 43 miliard eur (zhruba bilion korun) a zdvojnásobit svůj podíl na jejich celosvětové produkci na 20 %. Shodli se na tom dnes zástupci členských zemí a Evropského parlamentu, kteří dojednali konečné podmínky normy reagující na nedávný nedostatek těchto součástek klíčových pro výrobu aut či elektroniky. Aby vstoupila v platnost, musí ji potvrdit Rada EU a plénum EP.

Evropské firmy v minulých dvou letech v souvislosti s pandemií covidu-19 a prudkým růstem poptávky při následného hospodářského oživení začal trápit nedostatek polovodičů. Při jejich dovozu jsou evropské státy závislé především na Tchaj-wanu či dalších asijských zemích. Evropská komise proto loni navrhla normu označovanou jako Chips Act, která má tuto závislost zásadně snížit a přilákat výrobce čipů do Evropy.

EU hodlá na podporu vývoje, výroby a zajišťování dostatku čipů získat z veřejných i soukromých peněz zmíněných 43 miliard eur. Celkem 3,3 miliardy eur mají pocházet přímo z unijního rozpočtu v rámci iniciativy nazvané Čipy pro Evropu, která se zaměřuje hlavně na výzkum a vývoj nových technologií. Další peníze mají jít na podporu soukromých investic při výrobě čipů pro členské země. Unie chce v rámci dohodnutých pravidel také lépe monitorovat případný nedostatek polovodičů a efektivněji koordinovat reakci v krizových situacích.

AN
Zdroje a obrázky: radaeu; remix pixabay


Uveřejněno

v

od

Komentáře

2 komentáře: „Shoda Rady a Parlamentu EU na podpoře evropské výroby čipů“

  1. […] Shoda Rady a Parlamentu EU na podpoře evropské výroby čipů […]

  2. […] Shoda Rady a Parlamentu EU na podpoře evropské výroby čipů […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..